شفاخانه صدبستر دشت برچی

خانواده‌های قربانیان حمله به شفاخانه صدبستر دشت برچی خواستار پیگیری این حمله شدند

خانواده‌های قربانیان حمله به شفاخانه صدبستر دشت برچی در غرب شهر کابل، به مناسبت دومین سالروز این حمله، از مدافعان حقوق بشر خواسته‌اند تا این «جنایت و عاملان» آن‌را نادیده نگیرند و برای پیگیری آن توسط مراجع ذی‌ربط، زمینه‌سازی کنند.

در اعلامیه‌ی مشترک این خانواده‌ها که امروز (پنج‌شنبه، ۲۲ ثور) به روزنامه اطلاعات روز فرستاده شده، آمده است که «کشتارهای جمعی هدفمند که نشانه‌ی آشکار نسل‌کُشی و جنایت علیه بشریت» است، هر روز در مکان‌های مختلف، از جمله مکتب، شفاخانه، مسجد و… از مردم قربانی می‌گیرد.

طبق اعلامیه، خانواده‌های قربانیان حمله به شفاخانه صدبستر دشت برچی امسال قصد داشتند تا از دومین سالگرد این حمله در یک «مراسم باشکوه» گرامی‌داشت کنند، اما به‌خاطر احتمال وقوع حملات تروریستی دیگر، به نشر اعلامیه بسنده کرده‌اند.

در بیست‌وسوم ثور سال ۱۳۹۹ خورشیدی، سه مهاجم مسلح بر شفاخانه ملی صدبستر دشت برچی، جایی که بخش نسایی ولادی داکتران بدون مرز نیز در آن فعالیت داشت، حمله کردند. این حمله پس از حدود چهارونیم ساعت با ازپادرآمدن مهاجمان پایان یافت.

وزارت صحت عامه در آن زمان اعلام کرد که در این حمله ۲۴ نفر کشته و ۱۶ نفر دیگر زخمی شده‌اند. سازمان داکتران بدون مرز نیز اعلام کرد که در این حمله ۲۵ نفر از جمله ۱۶ مادر، یک قابله و دو کودک دیگر کشته شده‌اند.

مسئولیت این رویداد را هیچ گروهی به عهده نگرفت. دولت پیشین افغانستان مکررا طالبان را مسئول این حمله دانست، اما گروه طالبان در اعلامیه‌ای دست‌داشتن جنگ‌جویانش در این حمله را رد کرد.

یک ماه پس از این حمله، سازمان داکتران بدون مرز پایان فعالیت‌هایش در این شفاخانه را اعلام کرده و از بخش ولادی شفاخانه بیرون شد.

این سازمان در اعلامیه‌ای گفته بود که این تصمیم «ضروری» اما دردناک را پس از آن گرفته است که هیچ اطلاعی در مورد عاملان یا انگیزه‌ی حمله به‌دست نیاورده است.