شهر فیض‌آباد بدخشان
عکس: آرشیف

منبع مردمی: طالبان در ولسوالی کشم بدخشان ۱۲ نظامی دولت پیشین را بازداشت کرده‌اند

منابع مردمی در ولایت بدخشان می‌گویند که طی ۲۰ روز گذشته، ۱۲ نفر از نظامیان دولت پیشین به‌دستور ملا سمیع‌الله، ولسوال طالبان برای ولسوالی کشم این ولایت بازداشت شده‌اند و از سرنوشت شان خبری نیست.

یک منبع مردمی که خواست هویت‌اش فاش نشود، امروز (دوشنبه، ۲۶ ثور) در پیامی به اطلاعات روز گفت که در میان بازداشت‌شده‌ها، عبدالخیر از نیروهای ویژه‌ی ارتش پیشین نیز شامل است که حدود ۱۰ روز قبل، زمانی که می‌خواست از بدخشان به تخار برود، در مسیر راه ابتدا زخمی و سپس بازداشت شده است.

او گفت که با گذشت این مدت از سرنوشت عبدالخیر خبری نیست. به گفته‌ی منبع، این نظامی پیشین سه فرزند دارد و خانواده‌اش در حال حاضر سرپرست ندارد.

منبع اضافه کرد که ولسوال طالبان برای ولسوالی کشم که پیش از این ولسوال یفتل پایان بود، زندان شخصیِ دارد که نظامیان پیشین را در آن نگهداری می‌کند. به گفته‌ی او، طالبان به خانواده‌های نظامیان اجازه‌ی ملاقات هم نمی‌دهند.

این منبع مردمی افزود که طالبان اخیرا امین‌الدین جنبش، رئیس‌ تربیه معلم ولسوالی یفتل پایان را نیز به‌دلیل نامعلوم بازداشت کرده و از سرنوشت‌اش خبری نیست. طی ماه‌های اخیر، موارد گسترده از کشتار و بازداشت نظامیان دولت پیشین گزارش شده است؛ طالبان اما با رد این گزارش‌ها می‌گویند که به فرمان عفو رهبرشان پابند هستند.