عکس: خبرگزاری مهر

ایران: طالبان برای تشکیل دولت فراگیر تلاش کنند

سعید خطیب‌زاده، سخن‌گوی وزارت امور خارجه‌ی ایران بار دیگر بر تشکیل دولت فراگیر در افغانستان تأکید کرده و گفته است که طالبان تلاش کنند که به سمت تشکیل چنین دولت بروند.

او امروز (دوشنبه، ۲۶ ثور) در یک نشست خبری گفته است که موضع ایران در قبال افغانستان یک موضع «اصولی» و مبتنی بر واقعیت‌های این کشور و اصول سیاست خارجی تهران است.

او گفته است: «ما بارها اعلام کرده‌ایم که هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان مسؤولیت قطعی برای تامین امنیت در داخل افغانستان و این‌که گروه‌های تروریستی تهدیدی علیه همسایگان نباشد، را دارد و تلاش کند که به سمت تشکیل دولت فراگیر و همه‌شمول در افغانستان برود.»

خطیب‌زاده افزوده است که ایران نگران وضعیت همه اقوام و گروه‌ها در افغانستان است.

سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی ایران در بخشی از اظهارات خود معاعده هیرمند درباره‌ی حق‌آبه ایران را لازم‌الاجرا خوانده و گفته است: «ما با هیأت‌های حاکمیتی و دولت‌ها معاهده نمی‌بندیم ما با حاکمیت‌ها توافق می‌کنیم. در سال ۱۳۵۱ معاهده لازم‌الاجرایی بین ایران و افغانستان امضا و این معاهده بند داوری و قسمت‌های لازم‌الاجرا دارد و قابل پیگیری است.»

به تازگی حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه‌ی ایران گفته است که آب رودخانه‌ هیرمند (هلمند) یکی از شاخص‌های تهران برای نحوه تعامل در آینده با طالبان است.

او تأکید کرده بود که در گفت‌وگوهایی که با سرپرست وزارت خارجه‌ی طالبان داشته‌، تأکید کرده است که حق‌آبه ایران از رودخانه هیرمند محفوظ است.