عکس: رویترز

نشست امنیتی با محوریت وضعیت افغانستان در هند برگزار شد

رسانه‌های هندی از برگزاری یک نشست منطقه‌ای برای بررسی وضعیت امنیتی افغانستان در دهلی نو خبر داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری «هندو»،  کارشناسان مبارزه با تروریسم از هند، پاکستان و سایر کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای (SCO) امروز (دوشنبه، ۲۶ ثور) در این نشست در مورد تقویت همکاری در مبارزه با چالش‌های مختلف امنیتی منطقه‌ای بحث و تبادل نظر کرده‌اند.

این نشست در چارچوب ساختار منطقه‌ای ضد تروریسم سازمان همکاری شانگهای برگزار شده است.

افرادی از این نشست گفتند که تمرکز اصلی این گفت‌وگوها روی وضعیت افغانستان به ویژه مقابله با تهدید گروه‌های تروریستی فعال در این کشور تحت حاکمیت طالبان بوده است.

فرید ماموندزی، سفیر افغانستان در هند در رشته‌تویتی از هند به‌خاطر میزبانی این نشست تشکر کرده و گفته است که وضعیت امنیتی و انسانی در افغانستان در نُه ماه گذشته بدتر شده است.

او که از دیپلمات‌های حکومت پیشین است نوشته است: «ما انتظار داریم که این نشست برای همه مسائل مهم مرتبط با وضعیت امنیتی در افغانستان راه حل‌هایی را مطرح و پیشنهاد دهد.»

ماموندزی تأکید کرده است که همکاری صمیمانه امنیتی منطقه‌ای به ویژه کشورهای همسایه تنها راه پیشرفت برای صلح و توسعه در افغانستان و منطقه است.

این درحالی است که پس از تسلط طالبان، نگرانی‌هایی درباره‌ی گسترش تروریسم در افغانستان مطرح می‌شود. طالبان اما تأکید دارند که اجازه استفاده از افغانستان علیه کشوری را نمی‌دهند.