کمیسیون حقوق بشر افغانستان

کمیسیون حقوق بشر افغانستان با رییس و کارمندان جدید به کارش ادامه می‌دهد

به دنبال لغو کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از سوی حکومت سرپرست طالبان، این کمیسیون در پیامی خطاب به مردم افغانستان گفته است که با رییس و کارمندان جدید به کارش ادامه خواهد داد.

در این پیام کمیسیون مستقل حقوق بشر که امروز (جمعه، ۳۰ ثور) منتشر شده، آمده است که با تسلط طالبان بر افغانستان در تاریخ ۱۵ آگست سال گذشته، این کمیسین نیز با بحران‌های امنیتی، مدیریتی، هویتی، نبود هماهنگی، نبود منابع و خلاء رهبری مواجه شد.

این کمیسیون گفته است که از ۱۵ آگست سال گذشته به این طرف دفاتر ساحوی‌اش توسط طالبان تصرف و در موارد زیادی از سوی این گروه تاراج شده و رهبری کمیسیون نتوانسته است به‌خاطر از دست‌دادن منابع، قرارداد کارمندانش را تمدید کند.

با این حال، کمیسیون مستقل حقوق بشر در پیام خود گفته است که شهرزاد اکبر، رییس پیشین این کمیسیون بنابر «خواهش شخصی و مشغول‌بودن در ساحات دیگر»، از سمت خود کنار رفته و در نشستی با اعضای رهبری این کمیسیون، نعیم نظری را به‌عنوان سرپرست پیشنهاد کرده است. در پیام کمیسیون حقوق بشر آمده است که آقای نظری با اتفاق آرای اعضای رهبری به‌عنوان سرپرست تعیین شده است.

طبق این پیام، رهبری کمیسیون در حال حاضر با نهادهای بین‌المللی حقوق بشری، از جمله شورای حقوق بشر سازمان ملل، کمیشنری عالی حقوق بشر، مراکز هماهنگی نهادهای ملی حقوق بشر و… در تماس است و در راستای داعیه‌ی بزرگ حقوق بشر، مأموریت خود را به دور از هر گونه رویکردهای سیاسی، به‌گونه‌ی مستقلانه و با کارمندان جدید به پیش خواهد برد.

این درحالی است که حکومت سرپرست طالبان چندی پیش کمیسیون مستقل حقوق بشر، کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی، دبیرخانه‌های مجلس نمایندگان و مجلس سنا، شورای عالی مصالحه و شورای امنیت ملی را منحل اعلام کرد.

در مکتوبی که انعام‌الله سمنگانی، معاون سخن‌گوی طالبان صحت آن‌را به اطلاعات روز تأیید کرد، آمده است که این ادارات براساس دستور شفاهی ملا هبت‌الله آخوندزاده، رهبر این گروه منحل شده‌اند.

سمنگانی به روزنامه اطلاعات روز گفته بود که به ادارات یادشده در حال حاضر ضرورتی دیده نمی‌شد و تشکیلات آن در بودجه‌ی سال جاری نیز در نظر گرفته نشده و به این ترتیب منحل شده‌اند. او تأکید کرده بود که هرگاه در آینده ضرورتی به این ادارات احساس شود، امکان دارد دوباره فعال شوند.