وزارت امر به معروف طالبان: کرزی برای زنان آزادی می‌خواست ولی زنش در رسانه دیده نشد

وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان در واکنش به اظهارات اخیر حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین گفته است که کرزی در ۲۰ سال گذشته به‌خاطر خوشحالی خارجی‌ها هر نوع آزادی را برای زنان می‌خواست؛ اما همسر خودش از چنین آزادی‌هایی برخوردار نبود.

کرزی به‌تازگی در واکنش به قیودات طالبان درباره‌ی حجاب زنان گفته است که پوشش صورت، حجاب نیست بلکه سنت برخی از کشورهای دیگر است.

او در گفت‌وگو با شبکه‌ سی‌ان‌ان امریکا گفته است که افغانستان یک کشور اسلامی است و موضوع حجاب هم واضح است.

رئیس‌جمهور پیشین اضافه کرده است که برقع هم از سنت‌های افغانستان نه، بلکه از بیرون وارد شده است. او هم‌چنین درباره‌ی محدودیت اخیر طالبان علیه مجریان زن گفته که این زنان نباید از این دستور طالبان پیروی کنند.

وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان امروز (شنبه، ۳۱ ثور) در تویتی نوشته است که کرزی در ۲۰ سال گذشته برای خوشحال ساختن خارجی‌‌ها خواهان هر نوع آزادی برای «خواهران افغان بود و برای آن زمینه‌سازی می‌کرد؛ اما همسر خودش در هیچ رسانه‌ای آن‌طوری‌که از دیگران می‌خواست، ظاهر نشد».

این وزارت افزوده است که حجاب یک دستور الهی برای حفظ کرامت خواهران مسلمان است.

پیشتر هم وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان رعایت حجاب توسط زنان بالغ را «فرض و ضروری» اعلام کرده و گفته بود که «بهترین نوع حجاب» پوشیدن چادری است.

این وزارت برای زنان «بی‌حجاب»، «تنبیه» نیز در نظر گرفته است.

در طرح این وزارت هم‌چنین آمده است که در قدم نخست خانه‌‌ی زن بی‌حجاب مشخص و ولی‌اش توصیه و تنبیه شود. در قدم دوم، ولیِ زن بی‌حجاب احضار و در قدم سوم سه روز زندانی شود. به‌همین ترتیب، در قدم چهارم ولیِ زن بی‌حجاب به محاکم سپرده و به سزای مناسب محکوم شود.

وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان در ادامه گفته است زنانی که در ادارات دولتی طالبان کار می‌کنند و حجاب را رعایت نمی‌کنند، از وظیفه برکنار شوند. به‌گفته‌ی این وزارت، اگر زنان و دختران مأمورین و منسوبین حکومتی، حجاب را رعایت نکنند، وظایف‌شان تعلیق می‌شوند.