اعتراض به پوشش صورت مجریان زن؛ گویندگان مرد هم حجاب کردند

مجریان مرد رسانه‌های تصویری خصوصی در اعتراض به محدودیت‌های طالبان علیه مجریان زن، ماسک سیاه پوشیدند.

وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان به‌رسانه‌های تصویری دستور داده است که مجریان زن این رسانه‌ها باید با ماسک سیاه روی‌شان را بپوشانند.

تلویزیون طلوع نیوز از زیر مجموعه‌ی گروه رسانه‌ای موبی گروپ می‌گوید این دستور طالبان را امروز عملی کرده است. مجریان زن این رسانه، با لباس سیاه و ماسک که تنها چشمان‌شان دیده می‌شود، روی پرده‌ی تلویزیون ظاهر شدند.

در واکنش به این محدودیت، گویندگان مرد خبر طلوع نیوز و تلویزیون یک هم با ماسک ظاهر شدند.

تصمیم طالبان درباره‌ی پوشش صورت مجریان زن واکنش‌های گسترده‌ای در پی داشته است. به رغم این انتقادها، طالبان بر اجرای آن تأکید دارند.

طلوع نیوز در حساب کاربری تویترش نوشته است که وزارت امر به معروف طالبان برای عملی‌ساختن دستور خود امروز (یک‌شنبه، ۱ جوزا) را مهلت نهایی تعیین کرده بود.

پیشتر هم وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان رعایت حجاب توسط زنان بالغ را «فرض و ضروری» اعلام کرده و گفته بود که «بهترین نوع حجاب» پوشیدن چادری است.

این وزارت برای زنان «بی‌حجاب»، «تنبیه» نیز در نظر گرفته است.

در طرح این وزارت هم‌چنین آمده است که در قدم نخست خانه‌‌ی زن بی‌حجاب مشخص و ولی‌اش توصیه و تنبیه شود. در قدم دوم، ولیِ زن بی‌حجاب احضار و در قدم سوم سه روز زندانی شود. به‌همین ترتیب، در قدم چهارم ولیِ زن بی‌حجاب به محاکم سپرده و به سزای مناسب محکوم شود.

وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان در ادامه گفته است زنانی که در ادارات دولتی طالبان کار می‌کنند و حجاب را رعایت نمی‌کنند، از وظیفه برکنار شوند. به‌گفته‌ی این وزارت، اگر زنان و دختران مأمورین و منسوبین حکومتی، حجاب را رعایت نکنند، وظایف‌شان تعلیق می‌شوند.