عبدالرحمان سالنگی
SM

طالبان یک دگروال بازنشسته را از یک محفل عروسی در کابل بازداشت کرده‌اند

نزدیکان عبدالرحمان سالنگی، دگروال بازنشسته‌ی نظامی می‌گویند که نیروهای طالبان او را از یک محفل عروسی در شهر کابل بازداشت کرده‌اند و آنان هیچ اطلاعی از سرنوشت او ندارند.

یکی از بستگان آقای سالنگی امروز (شنبه، ۱۴ جوزا) به روزنامه اطلاعات روز گفت که او به مریضی شکر مبتلا است و از مشکل قلبی نیز رنج می‌برد.

به‌گفته‌ی او، اعضای خانواده‌ی سالنگی نگران وضعیت صحی او هستند. او گفت که سالنگی برای درمان به ایران رفته بود و بیست روز پیش دوباره افغانستان برگشت.

این منبع گفت که نیروهای طالبان در تاریخ چهارم جوزا عبدالرحمان سالنگی را از محفل عروسی یکی از دوستانش در ساحه‌ی «پروان۳» حوزه‌ی چهارم امنیتی شهر کابل بازداشت کرده‌اند.

منبع افزود که عبدالرحمان سالنگی در اوایل حکومت اشرف غنی به تقاعد سوق داده شده بود و پس از آن هیچ مسئولیتی در ساختار دولت نداشته است.

همزمان با این، برخی منابع گزارش کرده‌اند که عبدالرحمان سالنگی به دعوت کمیسیون شخصیت‌های سیاسی طالبان، از ایران به کشور برگشته و سپس بازداشت شده است.

اما منبعی که با اطلاعات روز صحبت کرده، این موضوع را رد کرد و گفت که خانواده‌ی سالنگی در کابل زندگی می‌کند و او تنها برای درمان به ایران رفته بود.

طالبان از زمان تسلط بر افغانستان در ۲۴ اسد سال گذشته، عفو عمومی اعلام کردند و گفتند که نیروهای امنیتی و دفاعی حکومت پیشین می‌توانند بدون هیچ گونه ترس و هراسی، به زندگی عادی‌شان ادامه بدهند.

به رغم این اطمینان، بارها گزارش شده است که نیروهای طالبان نظامیان حکومت پیشین را در ولایات مختلف به بهانه‌های مختلف بازداشت، شکنجه و به قتل رسانده‌اند.