اصلاحات در «قلب فساد»؛ از صرفه‌جویی میلیونی تا بازداشت صدها پولیس متهم به فساد
عکس: آرشیف

سیگار: پولیس ملی افغانستان در اجرای قانون و محافظت از شهروندان ناتوان بود

بازرس ویژه‌ی امریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) می‌گوید که با وجود کمک بیش از ۲۱ میلیارد دالر ایالات متحده و جامعه‌ بین‌المللی از پولیس ملی افغانستان، توانایی این نیروها به استثنای نیروهای ویژه، در اجرای قانون ضعیف بود یا وجود نداشت.

این نهاد گزارشی که به‌تازگی زیر عنوان «پولیس در درگیری: درس‌هایی از تجربه ایالات متحده در افغانستان» منتشر کرده، نوشته است که برای ۲۰ سال، امریکا و جامعه جهانی با هدف ایجاد یک نیروی پولیس غیرنظامی قانونی، پاسخ‌گو و مؤثر در افغانستان که بتواند از مردم در برابر جنایتکاران محافظت و از حاکمیت قانون دفاع کند، کمک کرده‌اند.

سیگار نوشته است که فقدان چنین مرجع مجری قانون، خطر بی‌ثبات‌ماندن یک کشور یا بازگشت به درگیری فعال را افزایش می‌دهد.

با این حال سیگار گفته است که به استثنای برخی از نیروهای ویژه پولیس، توانایی‌ نیروهای پولیس افغانستان در اجرای قانون با وجود حمایت مالی بیش از ۲۱ میلیارد دالر امریکا و جامعه بین‌المللی ضعیف بود یا وجود نداشت.

به نوشته‌ی سیگار در مجموع، پولیس ملی افغانستان در اجرای قانون، محافظت از شهروندان افغانستان در برابر حملات طالبان و داعش، یا اطمینان از این‌که افغانستان به پناهگاه امن دیگری برای تروریست‌های بین‌المللی تبدیل نمی‌شود، ناتوان بود.

سیگار نوشته است که هیچ‌گاه نیروی پولیس مؤثر در افغانستان وجود نداشته است؛ بلکه برای محافظت از قدرت دولت بوده است.

در گزارش آمده است که نیروهای پولیس افغانستان به‌خاطر عملکرد خود، مورد نفرت مردم قرار داشته است.

یک عضو سابق نیروهای پولیس گفته است که این نیروها همانند طالبان پیش از حمله امریکا در سال ۲۰۰۱، منفور شده بودند.

سیگار نوشته است که خشونت پولیس ملی افغانستان یکی از محورهای تبلیغات طالبان بود. به گفته‌ی این نهاد، «هر اقدام وحشیانه‌ی پولیس و غارتگری افسران پولیس افغانستان به طالبان قدرت بیشتری می‌داد».

این نهاد در بخشی از گزارش خود گفته است که در طول عملیات «ضد شورش»، نقش پولیس و ارتش افغانستان اغلب مبهم بوده است.

سیگار تصریح کرده که در افغانستان، پولیس به دلایل مختلف بیش از حد نظامی شده بود.

سیگار می‌گوید که یکی دیگر از عوامل مؤثر در فروپاشی پولیس ملی افغانستان، ناکامی جامعه بین‌المللی در درس گرفتن از تجربه بود.

این نهاد گفته است که امریکا و سازمان ملل متحد تا حد زیادی نیاز به استقرار سریع پولیس و مشاوران حاکمیت قانون را برای ایجاد ثبات در کشور پس از جنگ، نادیده گرفتند.

سیگار اضافه کرده است، از آن‌جایی که ایالات متحده بر تعقیب القاعده و حامیان طالبان آن متمرکز شده بود، مقامات ارشد دولت افغانستان از فرصت استفاده کردند و یک نیروی پولیس را که فقط به آن‌ها وابسته بودند، ایجاد کردند.