ممنوعیت درو کردن گندم توسط تراکتور در پکتیکا

طالبان در پکتیکا درو کردن گندم توسط ماشین تراکتور را منع کردند

برخی از کشاورزان در ولایت پکتیکا می‌گویند که طالبان آنان را از درو کردن گندم توسط تراکتورها منع و برای افرادی که از این دستور سرپیچی کنند، جزا نیز تعیین کرده‌اند.

یک کشاورز در ولسوالی متاخان ولایت پکتیکا که خواست نامش در خبر ذکر نشود، به روزنامه اطلاعات روز گفت که برای تمام کشاورزان این ولسوالی گفته شده است که به‌جای ماشین‌های تراکتور، جوانان بیکار را برای درو کردن گندم استخدام کنند.

این کشاورز امروز (پنج‌شنبه، ۲۶ جوزا) گفت: «ما در سابق گندم را با تراکتور درو می‌کردیم، اما حالا که طالبان حاکم شده‌اند، به تمام کشاورزان گفته‌اند که گندم‌های آبی و للمی را باید جوانان بیکار درو کنند.»

با این حال، این کشاورز می‌گوید که استخدام نیروهای انسانی برای درو کردن گندم آنان را با ضرر قابل توجهی مواجه می‌کند.

فصل درو کردن گندم در پکتیکا

از سوی هم، حافظ‌الله، یک کشاورز دیگر از ولسوالی یحیاخیل ولایت پکتیکا می‌گوید که طالبان بیش از اندازه روی محصولات گندم آنان عُشر وضع کرده‌اند.

این کشاورز می‌گوید که امسال خشک‌سالی روی حاصلات گندم تأثیر منفی گذاشته، اما با آن هم ریاست زراعت طالبان از آنان خواسته‌اند تا مقدار تعیین‌شده گندم را عُشر بپردازند.

به‌گفته‌ی او، در صورتی که کشاورزان مقدار مورد نظر طالبان را عُشر بپردازند، هیچ سودی از حاصلات گندم‌شان نخواهند کرد.

مسئولان محلی طالبان در پکتیکا، به‌ویژه ریاست زراعت این گروه تاکنون در این باره چیزی نگفته‌اند.

این درحالی است که طالبان در برخی از ولایات دیگر نیز روی محصولات کشاورزی مردم عُشر وضع کرده‌اند. مردم از این کار طالبان ناراض هستند.