عکس: دیدبان حقوق بشر

گزارشگر سازمان ملل: دلایل طالبان درباره‌ی عدم بازگشایی مکاتب دخترانه مبهم است

ریچارد بنت، گزارشگر ویژه‌ی حقوق بشر سازمان ملل برای افغانستان می‌‌گوید که دلایل طالبان درباره‌ی عدم بازگشایی مکاتب به‌روی دختران بالاتر از صنف ششم مبهم است.

نزدیک به یک سال می‌شود که مکاتب متوسطه و لیسه به‌روی دختران به‌دستور طالبان بسته شده است. ریچارد بنت این کار را غم‌انگیز خوانده است.

قرار بود مکاتب دخترانه به تاریخ سوم حمل سال جاری به‌روی تمامی دختران باز شوند، اما طالبان اعلام کردند که تا زمان تهیه‌ طرح حجاب در مکاتب، دختران بالاتر از صنف ششم نمی‌توانند مکتب بروند.

گزارشگر ویژه‌ی حقوق بشر سازمان ملل در گفت‌وگو با طلوع‌نیوز، دلایل طالبان را مبهم خوانده و گفته است: «دلایل مبهم بودند. آن‌ها گفتند که دلایل تخنیکی در این راستا وجود دارد. برای ما دلایل مشخص داده نشد و برای من گفته نشد که مکاتب بسته خواهند ماند. من این را تکرار می‌کنم که برایم گفتند یک کمیته در این بخش کار می‌کند و در این راستا گزارش خواهد داد».

آقای بنت که به‌تازگی به افغانستان سفر کرده، گفته است در گفت‌وگو با مقام‌های طالبان پافشاری کرده که چه زمانی مکاتب بازگشایی خواهد شد، اما پاسخ روشنی دریافت نکرده است.

او گفته‌ است که بسته ماندن مکاتب به‌روی دختران بر تعامل جهان با افغانستان تأثیر منفی خواهد گذاشت.

طالبان در دوره حکومت پیشین خود در دهه‌ی ۹۰ هم اجازه‌ی آموزش و تحصیل به دختران و زنان را نداده بودند. آن زمان هم مقام‌های این گروه وعده کرده بودند که مکاتب‌ به‌روی‌ دختران باز خواهند شد.

این گروه بر اشتغال زنان نیز محدودیت وضع کرده‌ است. در حال حاضر اکثریت زنان کارمند در ادارات دولتی خانه‌نشین شده‌اند.

میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در نشست شورای حقوق بشر گفته است که آنچه امروز در افغانستان «شاهد آن هستیم، ستم نهادینه‌شده و سیستماتیک بر زنان است».

دیبرا لاینز، نماینده‌ ویژه‌ی سازمان ملل در افغانستان هم هم‌زمان با پایان مأموریت خود در افغانستان گفته است که قلب او برای میلیون‌ها دختر که از حق تحصیل محروم شده‌اند و بسیاری از زنان افغان که خانه‌نشین هستند، می‌شکند.

خانم لاینز در بیانیه‌ای‌ که امروز (پنج‌شنبه، ۲۶ جوزا) منتشر شده، گفته است که باعث افتخار بود که به‌عنوان یک زن به‌ حیث نماینده‌ی خاص دبیرکل سازمان ملل برای افغانستان در مارچ ۲۰۲۰ انتخاب شد.

او افزوده است که اکنون به‌عنوان یک زن بسیار «دردناک‌تر است که خواهران افغان خود را در شرایطی که هستند، رها می‌کنم».