تنش‌های درونی طالبان؛ مولوی ظریف مظفری هم در سرپل ناراضی شد

در ادامه‌ی تنش‌های درونی طالبان، منابع می‌گویند که مولوی ظریف مظفری، یکی از فرماندهان کلیدی این گروه در ولایت سرپل ناراض شده و به ولسوالی کوهستانات این ولایت رفته است.

به گفته‌ی منبع، هرچند این فرمانده‌ی طالبان جداشدن خود از صف این گروه را اعلام نکرده، اما به‌دنبال بسیج مردمی و سربازگیری است.

مولوی ظریف مظفری، از فرماندهان تاجیک‌تبار طالبان و ساکن ولسوالی کوهستانات سرپل است.

او پس از سقوط حکومت پیشین، به‌عنوان والی سرپل تعیین شده بود و سپس به‌حیث فرمانده‌ی قول اردوی طالبان در هرات منصوب شد.

مولوی ظریف مظفری چندی پیش موتر حاملش با ماین کنار جاده‌ای برخورده کرد و زخمی شد.

منبع می‌گوید که این فرمانده‌ی تاجیک‌تبار طالبان خود این گروه را عامل سوءقصد علیه خود می‌داند و این موضوع یکی از دلایل نارضایتی او است.

همچنین به گفته‌ی منبع، طالبان حدود ۱۰۰ موتر نظامی این فرمانده را از ولسوالی کوهستانات به مرکز سرپل انتقال داده‌ و میان‌شان تقسیم کرده‌اند؛ کاری که باعث خشم مولوی ظریف شده است.

منبع می‌افزاید که مولوی ظریف در سرپل نفوذ و نیروی گسترده دارد.

طبق اطلاعات منبع، این فرمانده با مولوی مهدی، فرمانده‎‌ هزارتبار ناراضی طالبان در بلخاب و مولوی باری، از دیگر فرماندهان طالبان در مسیر بلخاب و ولسوالی زارع بلخ هماهنگ هستند.

در حال حاضر روابط طالبان با مولوی مهدی تیره است. گفته می‌شود که طالبان برای خلع سلاح این فرمانده خود قصد حمله به ولسوالی بلخاب سرپل را دارند. منابع محلی می‌گویند که در اطراف ولسوالی بلخاب نیروهای طالبان مستقر شده‌اند.

مولوی مهدی در آغاز تسلط طالبان بر افغانستان، به‌عنوان رییس استخبارات این گروه در ولایت بامیان تعیین شده بود. مولوی مهدی پس از عزل از این سمت در ماه دلو سال گذشته، به‌عنوان معین وزارت شهرسازی طالبان گماشته شد، اما خودش این پست را نپذیرفت.

طالبان تاکنون چند هیأت را برای گفت‌وگو و دلجویی مولوی مهدی به بلخاب فرستاده‌‌اند؛ اما این هیأت‌ها بدون دستاورد به کابل بازگشتند.

از سوی هم، منابع معتبر در ولایت فاریاب می‌گویند که یک قطعه ۵۰۰ نفری طالبان به فرماندهی مولوی منصور جاوید، فرمانده لوای اول فاریاب امروز (چهارشنبه، ۱ سرطان) از شهر میمنه به سمت ولسوالی بلخاب حرکت کرده است.