عکس: AFP

«جبهه مقاومت»: طالبان با ترفند نشست و جرگه، مردم و جامعه جهانی را فریب می‌دهند

«جبهه مقاومت» به‌رهبری احمد مسعود می‌گوید که طالبان در وضعیت «آشفته و بی‌اعتمادی»، تلاش می‌کنند با «ترفندی زیر نام نشست علما یا جرگه»، جامعه جهانی و مردم را فریب دهند و مشروعیت کسب کنند.

در اعلامیه‌ی «جبهه مقاومت» که چهارشنبه‌شب (۸ سرطان) نشر شده، آمده است که به دست‌آوردن‌ قدرت و دوام آن از راه‌های نامشروع و برخلاف رضایت مردم، نمی‌تواند «با ابزارهای متحجرانه و غیرمردمی اعتباری یابد».

«جبهه مقاومت» گفته است: «از مردم افغانستان انتظار داریم تا متوجه همه‌ی رفتارهای غیرانسانی گروه طالبان بوده، فریب استفاده ابزاری این گروه را از دین و آنچه آنها به اصطلاح «علما» می‌نامند، نخورند و به نمایش‌های کاذب آنها اهمیتی ندهند.»

این جبهه افزوده است که تنها راه حل مشکل کشور را احترام به حقوق بشر به‌ویژه زنان، مردم‌سالاری و احترام به اراده‌ی مردم و برگزاری انتخابات می‌داند.

قرار بود امروز (چهارشنبه، ۸ سرطان) یک گردهمایی «بزرگ» علمای دینی طرفدار طالبان در کابل برگزار شود؛ اما گفته می‌شود که آغاز این نشست به فردا به تعویق افتاده است. طالبان می‌گویند که این نشست با «اصرار زیاد» علمای دین برگزار می‌شود.

حزب جمعیت به رهبری صلاح‌الدین ربانی هم در واکنش به برگزاری این نشست، طالبان را متهم به استفاده‌ی ابزاری از مفهوم جرگه و یا شورا کرده‌ و گفته که طالبان به‌دنبال «مشروعیت‌سازیِ کاذب و تحکیم بنیان‌های حاکمیت» خود هستند.

نهادهای حقوق بشری به‌دلیل عدم حضور زنان در این نشست انتقاد کرده بودند.

عبدالسلام حنفی، معاون نخست وزیر طالبان اما در پاسخ به سوالی در مورد اینکه چرا زنان در «نشست علما» در کابل حضور ندارند، گفته است که زنان «مادران و خواهران ما هستند، احترام کامل داریم، فرزندان آنها دخیل هستند، به قسمی دخیل هستند.»

طالبان درباره‌‌ی اجندای نشست فردا چیزی نگفته‌اند.