گفت‌وگوی وزیران خارجه امریکا و پاکستان در مورد افغانستان

وزیران خارجه‌ی پاکستان و امریکا درباره‌ی تعامل با طالبان گفت‌‌وگو کردند

بلاول بوتو زرداری، وزیر امور خارجه‌ی پاکستان با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا تلفنی گفت‌وگو کرده است.

طبق خبرنامه‌ی وزارت خارجه‌ی پاکستان که امروز (چهارشنبه، ۱۵ سرطان) منتشر شده، دو طرف در این گفت‌وگو در کنار تأکید بر تعمیق روابط دو کشور، درباره‌ی تعامل با طالبان و بحران افغانستان نیز بحث کرده‌اند.

به نقل از خبرنامه، در گفت‌وگوی وزیران خارجه‌ی پاکستان و امریکا در مورد نیاز به «تعامل مستمر» با رژیم طالبان برای مقابله با بحران انسانی [افغانستان] بحث شده است.

مقام‌های پاکستانی پیش از این هم بر تعامل با طالبان تأکید کرده‌اند.

این در حالی است که با گذشت نزدیک به یک سال تاکنون هیچ کشوری حکومت طالبان را به رسمیت نشاخته است. درحال حاضر اما سفارت‌خانه‌های برخی از کشورها در کابل فعالند و طالبان نیز به برخی از کشورها دیپلمات فرستاده‌اند.

برخی از کشورهای دیگر نیز می‌گویند که به‌خاطر رسیدگی به بحران بشری افغانستان نیاز به‌ تعامل با طالبان است.

در همین حال، ملا هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان در پیامی به‌مناسبت عید قربان گفته است که این گروه در چوکات تعامل و تعهدات متقابل به‌دنبال مناسبات دیپلماتیک «حسنه و قوی» با تمام جهان به‌شمول امریکا است.

او در این پیام که امروز (چهارشنبه، ۱۵ سرطان) منتشر شد، گفته است که طالبان به کشورهای همسایه و جهان اطمینان می‌دهند که به هیچ‌کسی اجازه نداده تا با استفاده از خاک افغانستان تهدیدِ علیه کشورها باشد.

عدم استفاده از خاک افغانستان علیه کشورهای دیگر، مبارزه با تروریسم، تشکیل دولت فراگیر و احترام به حقوق بشر از شروط کشورها و مجامع بین‌المللی برای شناسایی حکومت طالبان است.