عبدالله سرحدی، والی طالبان در بامیان
SM

بازداشت شش نفر با دو حلقه ماین بشکه‌ای در بامیان؛ «طرح کشتن والی طالبان خنثا شد»

منابع محلی در ولایت بامیان می‎گویند که طالبان در این ولایت دو حلقه‌ ماین بشکه‎ای را که برای کشتن ملا عبدالله سرحدی، والی این گروه کارگذاری شده بود، خنثا کرده‌اند.

به گفته‌ی منابع، این ماین‌ها به روزهای چهارشنبه و پنج‌‌شنبه (۱۵ و ۱۶ سرطان) از نزدیک یک مسجد کشف شده است.

منبع گفت که ماین نخست روز چهارشنبه، ۱۵سرطان از زیر یک پُل‌ در نزدیکی مسجد جامع روستای «تولواره» در مرکز بامیان و ماین دومی روز پنج‌شنبه، ۱۶سرطان از پشت محراب این مسجد کشف شده است.

منبع می‌گوید که در پیوند به کارگذاری این ماین‌ها شش نفر نیز از سوی طالبان بازداشت شده‌اند. آنان ساکنان ولسوالی غندک ولایت بامیان هستند. غندک از ولسوالی‌هایی است که از سوی طالبان ایجاد شده است. در گذشته این ولسوالی بخشی از ولسوالی شیبر بامیان بود.

طبق اطلاعات منابع، این افراد برنامه داشتند که امروز (جمعه ۱۷سرطان) با انفجار ماین‌های بشکه‌‌ای، ملا عبدالله سرحدی، والی طالبان در بامیان را هنگام ادای نماز جمعه ترور کنند.

منابع می‌گویند افرادی که به‌اتهام ریختن طرح کشتن والی طالبان در بامیان بازداشت شده، وابسته به «جبهه مقاومت» به رهبری احمد مسعود است. این جبهه تاکنون در این زمینه چیزی نگفته‌ است.

از سویی هم، گفته می‌شود که طالبان در یک ماه اخیر دست‌کم ۵۰ نفر از جوانان ولسوالی غندک را که در صفوف این گروه بودند، اخراج کردند. افراد برکنارشده عمدتأ تاجیک‌تبار هستند و گفته می‌شود از سوی طالبان پشتون‌تبار کنار گذاشته شده‌اند.

با این حال‌ گمانه‎زنی‌هایی وجود دارد که گویا افراد برکنارشده می‌خواستند والی طالبان در بامیان را به قتل برسانند.

عبدالصبور فرزان سیغانی، سخن‌گوی والی طالبان در بامیان اما این گمانه‌زنی‌ها را رد می‌کند.

گفتنی است که در سه روز اخیر دست‌کم ۱۰نفر از سوی نیروهای طالبان در بامیان به اتهام‌های همکاری با مولوی مهدی و «جبهه مقاومت» بازداشت شده‌اند و از سرنوشت آنان خبری نیست.