عکس: آرشیف

طالبان در بامیان چهار نفر را به ‌اتهام همکاری با مولوی مهدی بازداشت کردند

منابع محلی در ولایت بامیان می‌گویند که نیروهای استخبارات طالبان در این ولایت، چهار نفر را به‌ اتهام همکاری با مولوی مهدی بازداشت کرده‌اند.

به گفته‌ی منابع، این چهار نفر پیش از چاشت امروز (پنج‌شنبه، ۱۶ سرطان) در ساحه «شش‌پل» از مربوطات مرکز بامیان بازداشت شده‌اند. آنان ساکنان اصلی بامیان هستند.

یک منبع گفت که این افراد هنگام سفر از بامیان به‌سوی کابل، در ایست‌ بازرسی دروازه‌ خروجی شهر بامیان از سوی نیروهای استخبارات طالبان بازداشت شده‌اند.

مسئولان محلی طالبان در بامیان تاکنون در این زمینه چیزی نگفته‌اند.

این گروه در پی جنگ بلخاب، ایست‌های بازرسی خود در شهر بامیان را افزایش داده بودند.

طالبان اخیرا در ولسوالی بلخاب سرپل با مولوی مهدی مجاهد، فرمانده‌ هزاره‌تبار و ناراضی خود درگیر شده‌اند.

مولوی مهدی، تنها فرمانده هزاره‌تبار و شیعه‌مذهب طالبان بود. او پس از تسلط طالبان، رئیس استخبارات این گروه در بامیان تعیین شد؛ اما پس از چند ماه از این سمت برکنار شد.

این فرمانده طالبان اخیرا از این گروه جدا و به ولسوالی بلخاب سرپل رفت. طالبان برای دلجویی او چندین هیأت فرستاد؛ اما گفت‌وگوها نتیجه نداد و طالبان سرانجام علیه نیروهای مولوی مهدی تهاجم گسترده انجام دادند.

گفتنی است که طالبان پیشتر در ولسوالی لعل‌وسرجنگل غور نیز محمد مرادی، فرمانده پیشین خیزش مردمی را با اعضای خانواده و نزدیکانش به‌دلیل همکاری با مولوی مهدی کشته‌اند. مرادی از فرماندهان برجسته‌ی مردمی در ولسوالی هزاره‌نشین لعل‌وسرجنگل بود.