عکس: Site Monitoring Service/Reuters TV

طالبان: در حال تحقیق درباره‌ی ادعای کشته‌شدن الظواهری در کابل هستیم

مقام‌های طالبان می‌گویند که این گروه در حال تحقیق درباره‌ی «ادعای امریکا» مبنی بر کشته‌شدن ایمن الظواهری، رهبر القاعده در کابل است.

دولت امریکا می‌گوید که نیروهای هوایی این کشور روز یکشنبه (۹ اسد) الظواهری را در حالی که در بالکن مخفی‌گاه خود در کابل ایستاده بود با شلیک موشک از هواپیمای بی‌سرنشین کشته‌اند.

به گزارش رویترز، سهیل شاهین که از سوی طالبان به‌عنوان نماینده این گروه در سازمان ملل تعیین شده، گفته است که طالبان در حال بررسی «ادعای» ایالات متحده مبنی بر کشته‌شدن ایمن الظواهری در کابل هستند که نشان می‌دهد رهبری این گروه از حضور وی در آن‌جا اطلاعی نداشته است.

او گفته است: «دولت و رهبری نه از آنچه ادعا می‌شود آگاه بودند و نه هیچ اثری در آن‌جا وجود دارد».

وی با بیان این‌که در حال حاضر تحقیقات برای صحت و سقم این ادعا در حال انجام است، گفته است: «نتایج تحقیقات به‌صورت عمومی به اشتراک گذاشته خواهد شد».

رهبران طالبان تاکنون در مورد حمله هواپیمای بدون سرنشین ایالات متحده علیه رهبر القاعده سکوت کرده‌اند.

سه منبع در این گروه گفتند که رهبران ارشد طالبان در مورد چگونگی واکنش به حمله هواپیماهای بدون سرنشین ایالات متحده گفت‌وگوهای طولانی داشته‌اند.

طالبان در ابتدا این حمله را فرود راکت به یک خانه‌ی مسکونی خالی اعلام کرده بودند؛ اما سرانجام تأیید کردند که حمله‌ی هوایی بوده و توسط هواپیمای امریکایی انجام شده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان پیش از آن که امریکا کشته‌شدن الظواهری اعلام کند، گفت که در اوایل نوعیت این حمله مشخص نشده بود، اما یافته‌های ابتدایی ارگان‌های امنیتی و استخباراتی آنان نشان می‌دهد که این حمله توسط هواپیمای بدون سرنشین امریکایی انجام شده است.

این داکتر جراح ۷۱ ساله‌ی مصری پس از مرگ اسامه بن لادن در سال ۲۰۱۱ رهبری القاعده را بر عهده گرفته بود.

او در حالی در کابل کشته شده است که طالبان در توافق دوحه به امریکا تعهد داده بودند که روابط خود با القاعده را قطع می‌کنند و در خاک افغانستان به گروه‌های تروریستی اجازه‌ی فعالیت نمی‌دهند.