عکس: Hafiz Zia Ahmad

متقی: پس از روی‌کارآمدن طالبان هیچ فردی به‌دلایل سیاسی مهاجر نشده است

در حالی که افغانستان پس از روی‌کارآمدن طالبان با موجی از مهاجرت مواجه شده، مولوی امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه‌ این گروه گفته که جای «خوشحالی» است که در این یک سال، هیچ فردی به‌دلیل سیاسی مجبور به مهاجرت نشده است.

وزارت خارجه‌ طالبان امروز (یک‌شنبه، ۶ سنبله) با نشر خبرنامه‌ای گفته است که متقی این اظهارات را در دیدار با یوگاچی دانیلز، معاون سازمان بین‌‎المللی مهاجرت (iom) در کابل مطرح کرد است.

به نقل از خبرنامه، متقی مدعی شده که پس از روی‌کارآمدن طالبان هیچ خانواده‌ای در کشور به‌دلیل مخالفت با این گروه مجبور به کوچ و مهاجرت نشده است.

این در حالی است که طالبان در اوایل حکومت خود ده‌ها خانواده را در برخی از ولایت‌ها از جمله دایکندی کوچ دادند.

کوچ اجباری تاکنون هم ادامه دارد و این گروه اخیرا چندین خانواده را در پنجشیر کوچ داده است. در آخرین مورد، منابع در تخار می‌گویند که طالبان به ساکنان دو روستا در ولسوالی خواجه بهاوالدین دستور تخلیه داده‌اند.

سرپرست وزارت امور خارجه در ادامه به معاون سازمان بین‌المللی مهاجرت گفته است که در یک سال اخیر هیچ‌گونه‌ آسیبی به نهادهای کمک‌رسان بین‌المللی در افغانستان وارد نشده است.

او افزوده است که طالبان در این یک سال در مؤسسات کمک‌رسان مداخله «بی‌جا نکرده‌، بلکه تسهیلات فراهم کرده‌اند. این در حالی است که مسئولان محلی این گروه در برخی از ولایت‌ها متهم‌اند که کمک‌ها را به نزدیکان خود توزیع کرده‌اند.

متقی به معاون سازمان بین‌المللی مهاجرت اطمینان داده است که طالبان با سازمان بین‌المللی مهاجرت همکاری کامل خواهند کرد.

در خبرنامه وزارت خارجه‌ طالبان به نقل از معاون سازمان بین‌المللی مهاجرت آمده است که او از همکاری این گروه تشکر کرده است.

دانیلز افزوده است که کمک‌های سازمان بین‌المللی مهاجرت ادامه خواهد داشت.