افزایش حملات در پاکستان؛ «شادی درباره‌ی پیروزی طالبان در افغانستان به شوک تبدیل شده است»
AP

افزایش حملات در پاکستان؛ «شادی درباره‌ی پیروزی طالبان در افغانستان به شوک تبدیل شده است»

رسانه‌های پاکستانی به نقل از مؤسسه مطالعات صلح این کشور گزارش داده‌اند که پس از روی‌ کارآمدن طالبان در افغانستان، «حملات تروریستی» در پاکستان افزایش یافته است.

دان‌نیوز نوشته است که پاکستان شاهد افزایش ۵۱ درصدی در تعداد حملات تروریستی در یک سال بوده است.

داده‌های مؤسسه مطالعات صلح پاکستان نشان می‌دهد که ۴۳۳ نفر در ۲۵۰ حمله در پاکستان بین ۱۵ آگست ۲۰۲۱ تا ۱۴ آگست ۲۰۲۲ کشته و ۷۱۹ نفر زخمی شده‌اند.

این در حالی است که در زمان مشابه در سال گذشته (۲۰۲۰) پاکستان شاهد ۱۶۵ حمله بوده است که در آن ۲۹۴ نفر کشته و ۵۹۸ نفر زخمی شدند.

اگرچه مقایسه این دو آمار افزایش ۵۱ درصدی را نشان نمی‌دهد، آن‌طوری که دان‌نیوز نوشته است.

این رسانه به نقل از مؤسسه مطالعات صلح پاکستان نوشته است که «شادی در مورد پیروزی طالبان اکنون به یک شوک تبدیل شده است، زیرا وضعیت امنیتیِ در حال تحول تحت حاکمیت نامنظم طالبان نشان می‌دهد که پاکستان با یک مصیبت دیگر یعنی تروریسم روبه‌رو خواهد شد».

این نهاد با استناد به گزارش سازمان ملل گفته است که هیچ نشانه‌ای مبنی بر این‌که رژیم طالبان اقداماتی را برای محدود کردن فعالیت گروه‌های تروریستی خارجی در خاک افغانستان انجام می‌دهد، وجود ندارد.

براساس گزارش سازمان ملل متحد، گروه‌های تروریستی خارجی مستقر در افغانستان، پیروزی طالبان را انگیزه‌‌ی خود در آسیای مرکزی و جنوبی و در سطح جهان می‌دانند.

دان‌نیوز نوشته است که القاعده، جنبش اسلامی ازبیکستان (IMU)، جنبش اسلامی ترکستان شرقی (ETIM)، تحریک طالبان پاکستان (TTP) و دولت اسلامی در خراسان (داعش) از گروه‌های تروریستی فعال در افغانستان اند.

پیشتر شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد هم گفته بود که افغانستان به پناهگاه گروه‌های تروریستی تبدیل شده است.

طالبان این اظهارات شریف را تکذیب کرده و گفته بودند که او بر حیثیت افغانستان تجارت می‌کند.

کشورهای آسیای مرکزی نیز اظهارات مشابه پاکستان را مطرح می‌کنند.

به‌تازگی روسلان میرزایف، رییس کمیته اجرایی ساختار منطقه‌ای ضد تروریسم سازمان همکاری شانگهای (SCO) گفته است که تعداد «اعضای گروه‌های اسلام‌گرا که در امتداد مرز تاجیکستان در افغانستان جمع شده‌اند، به بیشتر از ۱۳ هزار و ۵۰۰ نفر می‌رسد.