عکس: رویترز

فروریختن پل معلق در هند؛ دست‌کم ۱۳۴ نفر جان باخته‌اند

ریزش پلی معلق در گجرات هند جان دست‌کم ۱۳۴ نفر را گرفته است. این حادثه یکی از مرگ‌بارترین رویدادهای این کشور در ۱۰ سال گذشته بوده است.

به‌گزارش رویترز، این پل معلق غروب دیروز (یک‌شنبه، ۸ عقرب) در حالی فرو ریخت که گردش‌گران بسیاری روی آن ایستاده بودند و پس از حادثه در عمق ۱۰ متری رودخانه فرو رفتند.

حدود ۴۰۰ نفر برای جشن‌های فستیوال‌های دیوالی و چاث پوجا، کم‌تر از یک هفته پس از بازگشایی این پل، برای بازدید از آن بلیت خریده بودند.

براساس فهرستی از جان‌باختگان، حدود ۳۵ قربانی کم‌تر از ۱۴ سال سن داشته‌اند.

یکی از مقامات ارشد دولت هند گفت که تعداد کشته‌شدگان به ۱۳۴ نفر رسیده است. همزمان یکی دیگر از مقامات در محل گفت که آب گل‌آلود رودخانه عملیات نجات را سخت کرده و ممکن است افرادی در زیر بقایای پل گیر افتاده باشند. حدود ۱۷۰ نفر تا صبح امروز نجات یافته‌اند.

پولیس هند پرونده‌ای جنایی علیه افرادی که مسئول نوسازی، نگهداری و مدیریت پل بودند، ثبت کرده است. دولت نیز تیمی پنج نفره برای بررسی این فاجعه تشکیل داده است.

گروه «اوروا»، سازنده لوازم الکتریکی مستقر در گجرات، در پانزده سال اخیر مسئولیت نگهداری از پل را بر عهده داشته است. مدیر ارشد شهرداری موربی گفته است که این گروه هیچ اطلاعاتی مبنی بر بازگشایی پل نداده‌اند و مجوزی برای بهره‌برداری از آن صادر نشده بود.

جایرجسینه جادجا، یک قانون‌گذار محلی از حزب بهاراتیا جاناتا، گروه اوروا را به‌خاطر فروش بلیط بدون محدودیت مقصر دانسته و گفته ازدحام بیش از حد منجر به فروریختن پل شده‌ است.

وی گفت که مدیریت این پل پیش از این به عهده‌ی شهرداری محلی بود و تنها ۲۰ نفر اجازه داشتند به‌طور همزمان روی آن بروند.

روزنامه‌ ایندین اکسپرس به نقل از سخن‌گوی اوروا گفت: «با وجود این‌که منتظر اطلاعات بیشتر هستیم، اما در ابتدا پل به این دلیل فروریخت که افراد زیادی در بخش میانی پل سعی داشتند آن را از یک طرف به سمت دیگر تاب بدهند.»

این پل با طول ۲۳۳ متری در سال ۱۸۷۷، زمانی که هند مستعمره بریتانیا بود ساخته شده بود.

سیاستمداران اپوزیسیون می‌گویند این فاجعه فقدان نظارت بر زیرساخت‌ها در کشور را آشکار کرد.

دیدگاه‌های شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *