سیلاب در اسپین‌بولدک قندهار
SM

سازمان ملل: حکومت طالبان تهدید تغییرات اقلیمی را جدی بگیرد

دفتر معاونت سازمان ملل در کابل (یوناما) خواستار اقدام جمعی فوری برای توقف تأثیرات مخرب تغییرات اقلیمی در افغانستان شده است. این دفتر از حکومت طالبان خواسته است که تهدید تغییرات اقلیمی را جدی بگیرد.

این دفتر امروز (یک‌شنبه، ۱۵ عقرب) با نشر اعلامیه‌ای گفته است که «مردم افغانستان در معرض پیش‌بینی‌های ویرانگر اقلیمی قرار دارند».

یوناما همزمان با افتتاح کنفرانس کشورهای عضوی سازمان ملل در رابطه به اقلیم (COP27)، خواستار اقدام جمعی فوری برای توقف تأثیرات مخرب تغییر اقلیمی در افغانستان شده است.

به‌گفته‌ی یوناما، افغانستان یکی از کشورهایی است که با کم‌ترین آمادگی در برابر چالش‌های اقلیمی قرار دارد، ولی در ردیف آسیب‌دیده‌ترین کشور در جایگاه ششم است.

در اعلامیه یوناما آمده است که افغانستان در حال حاضر در برابر آفات طبيعی به‌شکل دوامدار آسیب‌پذیر است و این آفات طبيعی باعث تلفات و خسارات جانی، مالی، خانه‌ها و زیربناها می‌شود.

رامز الاکبروف، معاون نماینده خاص دبیرکل سازمان ملل متحد و هماهنگ‌کننده امور بشردوستانه‌ی این سازمان گفته است که متحمل‌شدن آسیب حوادث طبیعی در افغانستان به یک امر عادی تبدیل شده است.

او افزوده است: «این امر بسیار اذیت‌کننده است که آسیب‌پذیرترین قشر افغان‌ها بار بار فجایع محیط‌زیستی را متحمل می‌شوند.»

دفتر سازمان ملل گفته است که افغانستان از قبل شاهد چندین سال خشک‌سالی بوده که جوامع را در سراسر مناطق روستایی متأثر کرده است. به‌گفته‌ی این دفتر، سیلاب‌های شدید در اوایل سال جاری تصویری از آنچه که قرار است اتفاق بیفتد، است.

معاون نماینده سازمان ملل، حکومت طالبان را تشویق کرده که تهدید تغییرات اقلیمی و تخریب محیط ‌زیست را جدی بگیرد و تمام اقشار جامعه را برای مقابله با این تهدیدات بسیج کند.

او همچنین گفته است که هنوز هم مردم افغانستان نمی‌توانند به تنهایی با این چالش روبه‌رو شوند: «من جامعه بین‌المللی و کمک‌کنند‌گان را همسان تشویق می‌کنم که شجاعانه و خلاقانه در مورد حمایت بلندمدت که با اقلیم افغانستان سازگار باشد، فکر کنند. صرف نظر از موانع سیاسی، افغانستان نمی‌تواند از تمویل اقلیمی کنار گذاشته شود».

الاکبروف گفت که تأثیرات تغییرات اقلیمی مختص افغانستان نیست، بلکه یک مسأله منطقه‌‌ای بزرگ‌تر است و عدم اقدام در افغانستان در حال حاضر باعث عقب‌‌گرد قابل توجهی در اقدامات اقلیمی برای تمام منطقه خواهد شد.