عکس: ارسالی

بازداشت آموزگار جوزجانی؛ طالبان مرگ محمدیوسف را اعلام کردند اما قبرش را نشان ندادند

یک منبع معتبر می‌گوید که استخبارات طالبان در ولسوالی درزاب جوزجان یک آموزگار را در ابتدا بازداشت کرده و سپس در بدل رهایی او پول خواستند و سرانجام پس از شش ماه، مرگ وی را اعلام کردند.

یک منبع به روزنامه اطلاعات روز گفت که این آموزگار محمدیوسف نام داشت و شش ماه قبل توسط استخبارات طالبان در درزاب بازداشت شده بود. او استاد لیسه ابوذر غفاری در این ولسوالی بود و گاهی حواله‌داری و موتررانی نیز می‌کرد.

به‌گفته‌ی منبع، محمدیوسف به دستور قاری انصار، معاون استخبارات طالبان در جوزجان با دو نفر دیگر بازداشت شده بودند. منبع گفت که قاری انصار خواهرزاده‌ی مولوی عبدالسلام حنفی، معاون نخست‌وزیر طالبان است.

منبع تصریح کرد که دو نفر بازداشت‌شده همراه استاد یوسف پس از دو روز آزاد می‌شوند؛ اما از خود این آموزگار خبری نمی‌شود.

به‌گفته‌ی این منبع، پس از پرس‌وپال مشخص می‌شود که محمدیوسف در بند استخبارات طالبان است. معاون استخبارات این گروه در جوزجان در بدل رهایی او ۵۰۰ هزار افغانی مطالبه می‌کند.

منبع علاوه کرد که طی شش ماه محاسن‌سفیدان بارها برای آزادی محمدیوسف پیش مقام‌های طالبان از جمله مولوی عبدالسلام حنفی رفتند، اما پاسخ مثبت دریافت نکردند.

طبق روایت منبع، سرانجام روز پنج‌شنبه هفته‌ی گذشته استخبارت جوزجان به خانواده‌ی محمدیوسف تماس می‌گیرد و می‌گوید که دوسیه او تکمیل شده است.

به‌گفته‌ی منبع، وقتی که محاسن‌سفیدان و خانواده‌ی محمد‌یوسف به استخبارات جوزجان می‌روند و می‌خواهند وی را ببینند، مسئولان طالبان می‌گویند که او پنج ماه قبل در کابل «کشته‌ شده است» و جسدش به ولسوالی درزاب انتقال داده می‌شود.

منبع اضافه کرد وقتی که محاسن‌سفیدان برای دریافت جسد به ولسوالی درزاب می‌روند، هیأتی که از کابل آمده به آنان می‌گوید که محمدیوسف توسط «قطعه بدری کشته» و در شهدا و صالحین کابل دفن شده است. به‌گفته‌ی منبع، برخی از اعضای طالبان گفته‌اند که محمدیوسف بر اثر بیماری درگذشته است.

در ادامه هیأت طالبان به خانواده‌ی محمدیوسف می‌گوید که آنان مراسم فاتحه برگزار کنند. قبرش به برادر و پدرش نشان داده خواهد شد؛ اما اجازه‌ی نبش قبر نیست و «کسی هم حق ندارد در این زمینه سؤال کند».

به‌گفته‌ی منبع، افرادی که وعده‌ی نشان‌دادن قبر محمدیوسف را داده بودند، شماره‌های موبایل شان خاموش اند.

طالبان بارها غیرنظامیان و نظامیان پیشین را بازداشت و سپس زیر شکنجه کشته‌اند.