استعفای استادان دانشگاه

ممنوعیت تحصیل دختران؛ شمار استادان معترض به ۱۳۰ نفر رسید

عبیدالله وردک، استاد دانشگاه کابل که در اعتراض به ممنوعیت تحصیل دختران از سوی طالبان، از سمت خود استعفا کرد، گفته است که شمار استادان معترض تاکنون به حدود ۱۳۰ نفر رسیده است.

آقای وردک امروز (جمعه، ۹ جدی) در رشته‌توییتی، فهرست استادان معترض به ممنوعیت تحصیل دختران در دانشگاه‌ها را منتشر کرده است.

وردک نوشته است که حدود ۸۰ نفر از این استادان به‌گونه‌ی رسمی از سمت‌های‌شان استعفا کرده و باقی اعتراض‌شان را به‌گونه‌ی کتبی اعلام کرده‌اند.

این درحالی است که ندامحمد ندیم، سرپرست وزارت تحصیلات عالی طالبان در تاریخ ۳۰ قوس در نامه‌ای به دانشگاه‌های دولتی و خصوصی دستور داد که تحصیل دختران را تا امر ثانی معطل قرار دهند.

به دنبال آن، عبیدالله وردک، استاد دانشگاه کابل از نخستین استادانی بود که به این تصمیم طالبان اعتراض کرد و رسما استعفایش را از طریق صفحه‌ی فیسبوک خود اعلام کرد. پس از آن نیز ده‌ها استاد به این اعتراض پیوسته و از سمت‌های‌شان استعفا کرده‌اند.

افزون بر این، صدها دانشجوی از دانشگاه‌های مختلف کشور نیز به این تصمیم طالبان اعتراض کرده و از ادامه‌ی حضور در صنف‌های حضوری و آنلاین دانشگاه‌ها خودداری کرده‌اند.

دانشجویان معترض با شعار «تحصیل برای همه یا هیچ‌کس»، همچنین گفته‌اند تا زمانی که دروازه‌ی دانشگاه‌ها به‌روی دختران باز نشود، آنان نیز در صنف حاضر نخواهند شد.