عکس: the Express Tribune

پیام پاکستان به رهبری طالبان افغانستان: دیگر تروریسم فرامرزی را تحمل نمی‌کنیم

رسانه‌های پاکستانی گزارش داده‌اند که دولت این کشور در پی انفجار مرگ‌بار اخیر در پیشاور، برای کنترل طالبان پاکستانی از هبت‌الله آخوندازده، رهبر طالبان افغانستان کمک می‌خواهد.

اکسپرس تریبون نوشته است که منابع آگاه از نشست مقامات ارشد پاکستانی گفته‌اند که در این نشست، مقامات نظامی و ملکی، تحریک طالبان پاکستانی را مسئول کشتار پیشاور دانسته و تصمیم گرفته‌اند که این موضوع را با بالاتر سطح دولت طالبان در افغانستان، «با این پیام روشن که پاکستان دیگر تروریسم فرامرزی را تحمل نخواهد کرد»، در میان بگذارند.

طبق این گزارش، اگرچه تحریک طالبان پاکستان دست داشتن خود در انفجار انتحاری روز دوشنبه در مسجدی در پیشاور را رد کرده است، اما در یک جلسه‌ی مقامات پاکستانی گفته شده که این گروه در واقع مغز متفکر حمله بوده است.

این نشست به ریاست شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان و اشتراک مقامات نظامی این کشور از جمله فرمانده ارتش در خانه‌ی فرماندار ایالت خیبرپختونخوا برگزار شده است.

حزب تحریک انصاف پاکستان به رهبری عمران خان، نخست‌وزیر پیشین پاکستان نیز در این نشست دعوت شده بود، اما اشتراک نکرده است.

اکسپرس تریبون نوشته است که در این نشست بحث شده که چگونه بمب‌گذار انتحاری موفق شد وارد منطقه‌ی فوق امنیتی شود، عامل این حمله چه کسی بوده و دولت چگونه به آن واکنش نشان دهد.

این رسانه نوشته است: «در این نشست اطلاع داده شد که تحریک طالبان پاکستانی در واقع این حمله را انجام داده است، اما به‌دلیل ترس از واکنش شدید طالبان افغانستان، آن را علنی نکرده است.»

منابع به اکسپرس تریبون گفته‌اند که پاکستان به‌دنبال مداخله‌ی هبت‌الله آخوندزاده برای کنترل طالبان پاکستانی است.

در این نشست خاطرنشان شده که با وجود احیای تروریسم در پاکستان، تروریست‌ها منطقه‌ی خاصی را در اختیار نداشتند، بنابراین، نیازی به عملیات نظامی تمام‌عیار نیست. در عوض، به‌گفته‌ی رنا ثناءالله، وزیر داخله‌ی پاکستان عملیات مبتنی بر اطلاعات (IBOs) ادامه خواهد یافت.

وزیر داخله‌ی پاکستان پس از نشست به یک کانال خبری خصوصی گفته است که ممکن است طراحان حمله‌ی پیشاور در افغانستان باشند و دولت این موضوع را با کشور همسایه در میان بگذارد.

در این نشست اطلاع داده شده که طالبان افغانستان ناتوانی‌شان را برای مقابله با تحریک طالبان پاکستان ابراز کرده‌اند.

با این حال، پاکستان تصمیم گرفته که در بالاترین سطح به رهبری طالبان افغانستان اعلام کند که پناهگاه‌های تحریک طالبان پاکستان باید از بین برود.

این در حالی است که طالبان در کابل حضور طالبان پاکستانی در افغانستان را نپذیرفته‌اند.

امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه‌ی طالبان به‌تازگی گفت که پاکستان نباید به‌‌خاطر انفجار اخیر در مسجدی در پیشاور، «افغانستان را ملامت کند».

او گفت: «از وزیران محترم پاکستان خواهش می‌کنم که برف بام خود را به بام دیگران نیاندازند. مشکلات خود را در خانه ببینید.»

چاشت روز دوشنبه هفته‌ی گذشته انفجار مرگ‌بار در مسجدی در شهر پیشاور ایالت خیبرپختونخوا پاکستان رخ داد. براساس آخرین آمار، در این انفجار ۹۰ نفر کشته و ۲۰۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

مسئولیت این حمله را در ابتدا اعضای طالبان پاکستانی پذیرفتند؛ اما بعدا سخن‌گوی این گروه گفت که در این حمله دست نداشته‌اند.