نیکلاسن: هندی‌ها نگران فعالیت گروه‌های شبه‌نظامی در افغانستان هستند
Tomas Niklasson via twitter

نیکلاسن: هندی‌ها نگران فعالیت گروه‌های شبه‌نظامی در افغانستان هستند

توماس نیکلاسن، نماینده‌ ویژه‌ی اتحادیه‌ اروپا در امور افغانستان می‌گوید که در جریان سفرش به دهلی‌نو با مقامات سیاست خارجی و امنیتی هند، اندیشکده‌ها، دیپلمات‌های افغانستان و کشورهای منطقه گفت‌وگو کرده است.

نیکلاسن شام امروز (یک‌شنبه، ۲۳ دلو) در رشته‌توییتی نوشته است که در این گفت‌وگوها، اندیشمندان هندی ابراز نگرانی کردند که گروه‌های شبه‌نظامی در افغانستان در حال تبدیل‌شدن به تهدید علیه کشورشان هستند.

او نوشته است که در دیدار با جی‌پی سینگ، دبیر مشترک وزارت خارجه هند در امور پاکستان، ایران و افغانستان تأکید کرده است که منافع هند و اتحادیه اروپا در افغانستانِ باثبات و امن است.

نیکلاسن گفته است که او و مقامات هندی، نگرانی‌های‌شان را در مورد وضعیت انسانی وخیم در افغانستان به اشتراک گذاشته و توافق کرده‌اند که کمک‌های بشردوستانه بسیار مورد نیاز است.

او نوشته است: «ما توافق کردیم که حضور حداقلی در کابل برای درک بهتر وضعیت و حمایت از افغان‌های نیازمند مفید است.»

نماینده ویژه‌ی اتحادیه اروپا اضافه کرده است که با مقامات هندی درباره‌ی وضعیت حقوق بشر و نیاز به فراگیری دولت برای ایجاد ثبات و صلح بحث کرده است.

او گفته است: «بسیاری از گفت‌وگوکنندگان اندیشکده و رسانه‌ها ابراز نگرانی کردند که گروه‌های شبه‌نظامی در افغانستان در حال تبدیل‌شدن به یک تهدید فزاینده برای امنیت هند هستند.»

به‌گفته‌ی نیکلاسن، برخی از اندیشمندان هندی همکاری نزدیک‌تر میان همسایگان افغانستان را برای رسیدگی به تهدید گروه‌های شبه‌نظامی در افغانستان پیشنهاد کردند.

یکی از نگرانی‌های امنیتی هند، نفوذ گروه‌های شبه‌نظامی در کشمیر تحت کنترل این کشور است.

به‌گفته‌ی کارشناسان، هند به‌دلیل نزدیکی طالبان به پاکستان، با این گروه رابطه‌ی نزدیک ندارد.

اما در تابستان هند با اعزام یک تیم دیپلماتیک به کابل سفارت خود را بازگشایی کرد. هدف از اعزام این تیم نظارت از ارایه کمک‌های بشردوستانه و تعامل با مردم افغانستان خوانده شده بود.

وزارت خارجه‌ی هند گفته بود که احیای حضور دیپلماتیک در کابل در چارچوب «روابط تاریخی و تمدنی هند با مردم افغانستان» انجام شده و به‌معنای به رسمیت‌شناختن تشکیلات طالبان در کابل نیست.

در حال حاضر سفارت افغانستان در دهلی نو در اختیار دیپلمات‌های حکومت پیشین است که ظاهرا با طالبان در ارتباط نیست.