اطلاعات روز

خروج آشفته از افغانستان؛ جلسه‌ی استماع مجلس نمایندگان امریکا به‌زودی برگزار می‌شود

کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان ایالات متحده امریکا قرار است تا یک هفته‌ی دیگر نخستین جلسه‌ی استماع برای بررسی خروج ایالات متحده از افغانستان را برگزار کند.

به گزارش هیل، این جلسه در تاریخ ۱۷ حوت برگزار می‌شود و در آن رهبران دو گروه ترتیب‌دهنده‌ی پروازهای چارتر برای افرادی که به دنبال خروج از افغانستان بودند، دعوت خواهد شد تا شهادت بدهند.

این دو گروه «خطوط هوایی متفقین ۲۱» و «گروه وظیفه‌ی پاین‌اپل» هستند که در روزهای آشفته تخلیه در آگست ۲۰۲۱ پس از تأمین بودجه برای پروازهای خروج از افغانستان اعلام آمادگی کرده بودند.

این نخستین جلسه‌ی استماع کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا در مورد افغانستان از زمانی است که حزب جمهوری‌خواه کنترل کنگره را به دست گرفت.

تحقیقات در این باره زیر نظر مایکل مک کال، رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان انجام می‌شود و شامل گزارشی در انتقاد از رییس‌جمهور بایدن به‌دلیل خروج آشفته از افغانستان است.

توافق برای خروج از افغانستان نخستین‌بار در زمان ریاست‌جمهوری دونالد ترمپ انجام شد و پس از آن‌که جو بایدن به قدرت رسید، این توافق را اجرایی کرد.

به گزارش هیل، حزب جمهوری‌خواه در گزارش خود هیچ مدرکی دال بر اثبات جرم ارائه نکرده است و در عوض نگاهی دقیق به رویدادی داشته که بسیاری از امریکایی‌ها از طریق تلویزیون تماشا کردند.

با این حال، کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا اظهار امیدواری کرده است که با استفاده از قدرت کنونی خود زمینه‌ی همکاری بیشتر دولت بایدن برای ارزیابی خروج از افغانستان را فراهم کند.

در گزارش حزب جمهوری‌خواه که در سالگرد خروج امریکا از افغانستان در آگست سال گذشته منتشر شد، آمده است: «امتناع دولت بایدن و به‌ویژه وزارت خارجه از ارائه‌ی اطلاعات لازم در مورد خروج بی‌قید و شرط امریکا از افغانستان به کنگره، توانایی این کمیته‌ی اقلیت را برای تکمیل تحقیقات موشکافانه مخدوش کرده است.»

این درحالی است که سایر نهادها نیز انتقادات مشابهی را در مورد مقاومت دولت بایدن در برابر اقدامات نظارتی‌شان مطرح کرده‌اند.

سربازرس ویژه‌ی امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در دو نوبت به قانون‌گذاران اطلاع داده که در تأمین اطلاعات از وزارت امور خارجه و آژانس توسعه بین‌المللی ایالات متحده (USAID) با مشکل مواجه شده است.