ائتلاف زنان معترض

ائتلاف زنان معترض: جامعه جهانی تنها اعلامیه صادر می‌کند و در کنار زنان افغانستان نیست

جنبش‌های اعتراضی زنان می‌گویند برای این‌که «مستحکم‌تر» در برابر طالبان بایستند، با یکدیگر ائتلافی را تشکیل داده‌اند. این ائتلاف می‌گوید که جامعه جهانی در واکنش به وضعیت زنان در افغانستان تنها به صدور اعلامیه بسنده کرده است.

شش جنبش اعتراضی زنان، اعضای این ائتلاف‌اند. اعضای این جنبش‌ها امروز (چهارشنبه، ۲ حمل) در یک نشست خبری در کابل گفتند که فعالیت‌های آن‌ها خودجوش و مردمی است و با گروه‌های سیاسی بستگی ندارند.

زنان معترض در یک اعلامیه‌ی مشترک نیز گفته‌اند در شرايطی که با هزار محدودیت و محرومیت مواجه هستند، برای پیش‌گیری از برخی نگرانی‌ها ائتلاف کرده‌اند.

در این اعلامیه آمده است: «ما معتقدیم که در کنار تلاش برای تحقق اهداف و آرمان‌های مردم افغانستان و رسیدگی به مطالبات زنان و دختران کشور که طرف ما گروه طالبان است، باید مراقب گروه‌ها و افرادی که با طالبان مخالف‌اند نیز باشیم.»

زنان معترض می‌گویند که برخی از سیاسیون در خارج از نام آن‌ها به نفع خودشان استفاده می‌کنند.

آن‌ها گفته‌اند: «ما نمی‌خواهیم که اعتبار معترضان نزد مردم زیر سئوال برود و مردم را بی‌اعتماد کند، لذا یکی از دلايل ساختن ائتلاف همین موضوع است.

زنان معترض در اعلامیه‌ی شان گفته‌اند که جامعه بین‌المللی در این یک‌ونیم سال گذشته در واکنش به وضعیت زنان زیر حاکمیت طالبان تنها به صدور اعلامیه‌ها بسنده کرده‌ و در کنار زنان افغانستان در حمایت از ارزش‌های انسانی و دموکراتیک نایستاده‌اند.

آن‌ها افزوده‌اند نهادهای جامعه مدنی که در بیست سال گذشته در افغانستان فعال بوده‌اند هم حمایت و همبستگی معنی‌دار خود را نسبت به این جنبش‌ها نشان نداده‌اند.