اطلاعات روز

بنین ارجمند، دختر افغانستانی برنده بورسیه تحصیلی ۱۰۰ هزار دالری در کانادا شد

بنین ارجمند، دختر دانش‌آموز اهل افغانستان که در ساسکاتون کانادا زندگی می‌کند، برنده جایزه‌ی معتبر بنیاد دانش‌پژوهان لوران در کانادا شده است. ارزش این جایزه بیش از ۱۰۰ هزار دالر گفته شده و به او فرصت می‌دهد که در یکی از دانشگاه‌های کانادا چهار سال تحصیل کند.

به گزارش رسانه کانادایی «سی‌بی‌سی»، خانم ارجمند در آگست ۲۰۲۱ میلادی، پس از سقوط افغانستان به‌دست طالبان، با خانواده‌اش به کانادا مهاجرت کرده است.

این دانش‌آموز ۲۰ ساله‌ی اهل افغانستان پس از مهاجرت به کانادا، دوره‌ی لیسه‌ی خود را در کالج نوتانا در ساسکاتون به پایان رسانده و به «سی‌بی‌سی» گفته است که با کار پاره‌وقت هزینه‌ی زندگی خود و خانواده‌اش را تأمین می‌کند.

او گفته است که با این وضعیت مالی امیدی به ادامه‌ی تحصیل نداشت، اما هنگامی که از استادش پیشنهادی مبنی بر درخواست برای جایزه‌ی لوران، بورسیه‌ای چهارساله به ارزش بیش از ۱۰۰ هزار دالر دریافت کرد، امیدی در دلش پیدا شد.

براساس آنچه که «سی‌بی‌سی» نوشته است، بنین ارجمند در صورت موفقیت می‌توانست در یکی از ۲۵ دانشگاه کانادا درس بخواند و زندگی حرفه‌ای خود را شکل دهد. همه‌ساله حدود پنج هزار دانشجو از سراسر کانادا برای این جایزه درخواست می‌دهند.

ارجمند سرانجام پس از موفقیت در آزمون اولیه در فبروری امسال به تورنتو سفر کرد تا به همراه ۹۰ فینالیست دیگر در مصاحبه‌ی گزینش شرکت کند.

روز پنج‌شنبه بنیاد دانش‌پژوهان لوران اعلام کرد که ارجمند برنده‌ی یکی از ۳۶ جایزه‌ی لوران شده است.

این بنیاد گفته است: «در لوران، ما معتقدیم که شخصیت قوی و کمال‌گرایی معیار بهتری برای سنجش ظرفیت طولانی‌مدت یک فرد نسبت به معیارهای استاندارد دانشگاهی است. ما می‌دانیم که چنین جوانان متعهدی قدرت ساختن آینده‌ای بهتر را دارند. آن‌ها فقط به یک سکوی پرتاب و فرصت‌هایی برای رشد نیاز دارند.»

با این حال، بنین ارجمند گفته است که این بورسیه زندگی‌اش را تغییر می‌دهد: «من خیلی خوشحالم. مسأله فقط پول و شهرت نیست. مسأله دنیای جدیدی است که بعد از این خواهم شناخت و افرادی که قرار است با آن‌ها دیدار کنم. مطمینم از طریق این بنیاد، خودم را بیشتر خواهم شناخت، درباره‌ی خودم بیشتر یاد خواهم گرفت و بهتر عمل خواهم کرد.»

ارجمند که یکی از بازماندگان حملات انتحاری به مکاتب دخترانه در مناطق هزاره‌نشین افغانستان است، گفته است نگران دختران و زنانی است که تحت حاکمیت رژیم طالبان از تحصیل و زندگی آزادانه محروم شده‌اند.