عفو بین‌الملل خواستار اعمال صلاحیت قضایی جهانی علیه اعضای متهم به «جنایت» طالبان شد

سازمان عفو بین‌الملل در واکنش به گزارش هیأت معاونت سازمان ملل متحد (یوناما) در مورد کشتار، بازداشت خودسرانه و شکنجه‌ی مقام‌ها و نظامیان حکومت پیشین کشور توسط طالبان، خواستار اعمال صلاحیت قضایی جهانی علیه آن‌عده از اعضای این گروه شده که تحت قوانین بین‌المللی متهم به «جنایت» هستند.

عفو بین‌الملل امروز (چهارشنبه، ۱ سنبله) با نشر اعلامیه‌ای گفته است که یافته‌های گزارش یوناما با گزارش‌های این نهاد از چندین رویداد کشتار جمعی و انفرادی فراقانونی نظامیان پیشین، غیرنظامیان و اعضای «جبهه مقاومت ملی افغانستان» توسط طالبان، مطابقت دارد.

این نهاد گفته است که اعضای دولت و نیروهای امنیتی سابق افغانستان با بازداشت‌های خودسرانه، ناپدیدشدن اجباری، شکنجه، بدرفتاری، تهدید و آزار و اذیت تحت حاکمیت طالبان مواجه هستند.

سازمان عفو بین‌الملل در این اعلامیه بر نیاز به یک مکانیزم مستقل پاسخ‌گویی بین‌المللی برای افغانستان تأکید کرده است.

این نهاد همچنین از دادگاه کیفری بین‌المللی خواسته است که بررسی وضعیت افغانستان را در حال حاضر و از سال ۲۰۰۳ میلادی تا اکنون، در اولویت قرار دهد. این دادگاه صلاحیت رسیدگی به وضعیت افغانستان از سال ۲۰۰۳ میلادی به بعد را دارد.

هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) دیروز با نشر گزارشی گفت که از ماه آگست سال ۲۰۲۱ تا ماه جون سال جاری میلادی، ۸۰۰ مورد قتل، شکنجه و بازداشت خودسرانه‌ی مقام‌ها و نیروهای نظامی حکومت پیشین توسط طالبان را مستند کرده است.

در این گزارش آمده است که برای عاملان قتل، بازداشت خودسرانه و شکنجه‌ی نظامیان و مقام‌های حکومت پیشین افغانستان از سوی طالبان «فضای معافیت از مجازات» فراهم شده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان گزارش یوناما را رد کرد، اما مواردی از «انتقام‌‌جویی شخصی» از نظامیان پیشین را تأیید نمود.