ملا هبت‌الله

دوره‌ی آموزشی چگونگی اطاعت از ملا هبت‌الله برای جنگ‌جویان طالبان در فاریاب برگزار شد

بر اساس حکم شفاهی هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان برای شماری از جنگ‌جویان این گروه در فاریاب دوره‌ی آموزشی درباره‌ی چگونگی اطاعت از «امیرالمؤمنین» برگزار شده است.

به‌گفته‌ی مسئولان محلی طالبان در فاریاب، در این دوره‌ی آموزشی که ۱۴ روز را در برگرفته، ۴۰۰ جنگ‌جو و مسئول طالبان اشتراک داشته‌اند.

به‌گفته‌ی اشتراک‌کنندگان این دوره‌ی آموزشی، «عالمان دینی» چگونگی اطاعت از رهبر طالبان را برای آنان آموزش داده‌اند.

گفته می‌شود که این دوره‌ی آموزشی برای تمام اعضای طالبان به‌گونه‌ی نوبت‌وار برگزار خواهد شد.

دفتر والی طالبان در فاریاب نیز در خبرنامه‌‌ای گفته است که دوره‌ی آموزشی اطاعت از امیر برای کارمندان این دفتر نیز برگزار شده و خود والی نیز در آن حضور داشته است.

در خبرنامه به نقل از شعیب رسالت، والی طالبان در فاریاب آمده است که «فرمان اميرالمؤمنين چه شفاهی باشد و چه حکمی، اطاعت آن بالای همه واجب است و باید از آن سرپیچی نکنند».

رهبر طالبان در آخرین حکم که گفته می‌شود در میان جنگ‌جویان این گروه ابلاغ شده، طالبان را از اشتراک در جنگ در خارج از افغانستان منع کرده است.

چندی پیش یعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع طالبان گفته بود که بر اساس حکم رهبر این گروه «اگر کسی بیرون از افغانستان به نیت جهاد می‌رود، جهاد او جهاد نامیده نمی‌شود».

مجاهد در یک نوار صوتی که توسط تلویزیون ملی تحت کنترل طالبان نشر شده بود، گفت: «فعلا امر امیر است و اطاعت از آن فرض و واجب و لازم است. اگر کسی به بیرون از افغانستان به نیت جهاد می‌رود، جهاد او جهاد نامیده نمی‌شود.»

وی نام هیچ کشوری را ذکر نکرد اما ظاهرا اشاره‌ی او به پاکستان بود.

رسانه‌های پاکستانی نیز به نقل از منابعی فاش کرده‌اند که دولت پاکستان به‌دنبال صدور فتوای علنی از سوی هبت‌الله آخوندزاده است که فعالیت‌های طالبان پاکستانی را غیراسلامی اعلام کند.