Photo: via IAM

مؤسسه‌ی مأموریت کمک بین‌المللی: از اتهامات همکاران خود در غور اطلاع نداریم، برای آزادی آنان تلاش می‌کنیم

مؤسسه‌ی «مأموریت کمک بین‌المللی» می‌گوید که از دلایل بازداشت کارمندان و مسدودشدن دفتر خود در ولسوالی لعل‌وسرجنگل ولایت غور اطلاعی ندارد.

این مؤسسه امروز (شنبه، ۲۵ سنبله) با نشر اعلامیه‌ای، همچنین گفته است که در مورد ماهیت اتهامی که علیه کارمندانش وارد شده، هیچ اطلاعی ندارد.

در اعلامیه‌ی این مؤسسه آمده است که آنان به دلیل نبود شواهد، نمی‌توانند در مورد این اتهامات اظهار نظر کنند، اما حاضر هستند که مدارک هر اتهامی علیه سازمان خود و یا یکی از کارمندانش را به‌طور مستقلانه بررسی کنند.

مؤسسه‌ی مأموریت کمک بین‌المللی روز گذشته تأیید کرد که طالبان ۱۸ کارمندش را به شمول یک کارمند بین‌المللی از ولایت غور بازداشت و به کابل منتقل کرده‌اند.

به دنبال آن، شماری از رسانه‌ها به نقل از سخن‌گوی والی طالبان در غور نوشتند که کارمندان این نهاد به اتهام «تبلیغ مسیحیت» بازداشت شده‌اند.

مؤسسه‌ی مأموریت کمک بین‌المللی حالا می‌گوید که این اتهامات از سوی طالبان رسما به آنان اطلاع داده نشده و آنان در مورد این «تحولات بسیار نگران‌کننده» به وزارت اقتصاد طالبان نامه نوشته‌اند.

این مؤسسه گفته است که همچنین در همکاری با سازمان ملل متحد و سایر سازمان‌‌های غیردولتی تلاش می‌کند که به درک بهتری از این وضعیت دست یابد و زمینه‌ی آزادی سریع همکارانش را فراهم کند.

این مؤسسه بین‌المللی می‌گوید که از ۵۷ سال به این طرف در افغانستان کار می‌کند و به آداب، رسوم و فرهنگ جوامع محلی افغانستان ارزش قائل است و به آن احترام می‌گذارد.

طالبان از زمان تسلط دوباره بر افغانستان، محدودیت‌های گسترده بر فعالیت‌ نهادهای امدادرسان داخلی و بین‌المللی وضع کرده‌اند. این گروه نهادهای بین‌المللی و داخلی را از استخدام کارمندان زن منع و در مواردی با آنان برخورد کرده است.