مانور نظامی اردوی ملی در شمال کشور

اطلاعات روز: نیروهای اردوی ملی به منظور آمادگی برای تأمین امنیت و مبارزه با گروه‌های تروریستی، به‌ویژه طالبان، مانور نظامی‌ای را در یک پاسگاه ارتش ملی در ولایت بغلان اجرا کرده‌اند. این تمرینات نظامی در کمپ کیلگی ولسوالی دوشی ولایت بغلان چندین ساعت ادامه داشته است.

در این مانور نیروهای کندک اول لوای سوم قول اردوی 209 شاهین از توپ، هاوان و راکت‌انداز به گونه‌ی نمایشی استفاده کرده‌اند. نیروهای اردوی ملی در این مانور با استفاده از سلاح‌های آتش‌دار جنگی، مهارت‌ها و آمادگى‌هاى‌شان را برای مبارزه با شورشیان طالب و هم‌چنان تأمين امنيت کشور به نمايش گذاشته‌اند.

غلام فاروق احمدی، فرمانده لوای سوم قول اردوی ٢٠٩ شاهین پس از ختم این مانور نظامی گفت که نیروهاى اردوى ملى برای دفاع از وطن آمادگی دارند. او افزود که نیروهای اردوی ملی قول اردوی ٢٠٩ شاهین امکانات نظامی خوبی را در اختیار دارند و با این امکانات، توان تأمین امنیت مناطق تحث مسئولیت‌شان را دارند.

به‌دنبال آن، سلطان محمد عبادی، سرپرست ولایت بغلان گفت که نیروهای اردو در این ولایت گروه طالبان را شکست داده‌اند و تروریستان دیگر توانایی مقابله با این نیروها را ندارند. عبادی تأکید کرد که طالبان در سراسر کشور شکست خورده و اکنون به همین دلیل آماده‌ی گفت‌وگو با دولت شده‌اند.

در همین حال، تمرينات نظامی نیروهای اردوی ملی در بغلان مورد استقبال باشندگان این ولایت قرار گرفته و آنان گفته‌اند، از آمادگى نيروهاى امنیتی برای تأمین امنیت تا حدی امیداور شده‌اند. این تمرینات نظامی دو روز پیش اجرا شده است. مجموع نیروهای امنیتی به بیش از 352 هزار می‌رسد.

اما عدم هم‌آهنگی و کمبود سلاح‌های سنگین، به‌ویژه هواپیماهای جنگی، از مشکلات عمده‌ی نیروهای امنیتی عنوان می‌شوند. مسئولان نهادهای امنیتی گفته‌اند که در قسمت ایجاد هم‌آهنگی بین نیروهای امنیتی برنامه دارند. آنان از امریکا و ناتو خواسته‌اند که به تعهدات‌شان عمل کنند و نیروهای امنیتی را کشور با سلاح‌های سنگین تجهیز کنند.