Photo: Gage Skidmore

آنجلینا جولی: اخراج مهاجران از پاکستان عقب‌گرد دیگری در عرصه‌ی حقوق‌بشر است

آنجلینا جولی، ستاره‌ی مشهور سینمای جهان و سفیر حسن نیت سازمان ملل متحد می‌گوید که اخراج مهاجران و پناه‌جویان اهل افغانستان از پاکستان، یک نمونه‌ی دیگر از «عقب‌گرد» در عرصه‌ی حقوق‌ بشر در جهان است.

خانم جولی بامداد امروز (دوشنبه، ۲۲ عقرب) در صفحه‌‌ی رسمی اینستاگرام خود از اخراج مهاجران افغانستانی از پاکستان اظهار تأسف کرده است.

او نوشته است: «پاکستان برای چندین دهه حامی بسیاری از خانواده‌های مهاجر افغان بوده است. من متأسفم که آنان به‌طور ناگهانی پناهندگانی را که با واقعیت‌های غیرممکن افغانستان امروز در تلاش برای زنده مان هستند، به عقب می‌رانند؛ جایی‌ که زنان دوباره از همه‌ی حقوق و امکان تحصیل محروم شده‌اند، بسیاری از آنان (زنان) در زندان هستند و یک بحران انسانی عمیق وجود دارد.»

این ستاره‌ی مشهور سینمای جهان گفته است اخراج مهاجران افغانستانی از پاکستان یک نمونه‌ی دیگر از عقب‌گرد در عرصه‌ی حقوق‌ بشر در جهان و یک تراژدی جدید در تاریخ طولانی رنج مردم افغانستان است.

او افزوده که مردم افغانستان بیش از چهل سال است که با وجود وعده‌هایی برای آینده‌ی بهتر، چیزی جز جنگ، درگیری و آوارگی را تجربه نکرده‌اند.

پاکستان در اوایل ماه اکتوبر اعلام کرد که مهاجران و پناه‌جویان «غیرقانونی» را اخراج می‌کند و به آنان تا اول ماه نوامبر مهلت داد که آن کشور را داوطلبانه ترک کنند.

با پایان مهلت داده شده از سوی دولت پاکستان، روند بازداشت و اخراج مهاجران و پناه‌جویان «غیرقانونی» از آن کشور آغاز شده و بر اساس گزارش رسانه‌های پاکستانی، تا اکنون بیش از ۲۲۰ هزار شهروند افغانستان از پاکستان به کشور بازگشته‌اند.

پیش از این نهادهای حقوق‌ بشری بین‌المللی نیز از تصمیم دولت پاکستان انتقاد کرده و خواستار لغو آن شده بودند، اما مقام‌های پاکستانی اعلام کردند که از این تصمیم عقب‌نشینی نمی‌کنند.