Photo: Auswärtiges Amt

وزارت خارجه‌ی آلمان در مورد سخنرانی یک مقام طالبان در آن کشور تحقیق می‌کند

وزارت خارجه‌ی آلمان اعلام کرده که در مورد سخنرانی عبدالباری عمر، رییس اداره‌ی تنظیم غذا و داروی طالبان در یک تجمع در شهر کلن آن کشور تحقیق می‌کند.

در اعلامیه‌ای که وزارت خارجه‌ی آلمان دیروز (جمعه، ۲۶ عقرب) در ایکس منتشر کرده آمده است که «ما حضور عبدالباری عمر، نماینده‌ی طالبان در شهر کلن را شدیدا محکوم می‌کنیم».

وزارت خارجه‌ی آلمان افزوده که هیچ ویزایی توسط نمایندگی‌های سیاسی آن کشور برای او صادر نشده و آنان در مورد این سفر اطلاعی دریافت نکرده‌اند.

این وزارت افزوده است: «ما در حال بررسی اقدامات بیشتر در همکاری نزدیک با مقام‌های داخلی و شرکای خود هستیم.»

وزارت خارجه‌ی آلمان تأکید کرده است: «ما طالبان را به رسمیت نمی‌شناسیم. تا زمانی که طالبان در افغانستان آشکارا حقوق بشر، به‌ویژه حقوق زنان و دختران را زیر پا می‌گذارند، عادی‌سازی روابط با رژیم آنان صورت نخواهد گرفت.»

نشر ویدیویی از سخنرانی عبدالباری عمر، رییس اداره‌ی ملی تنظیم غذا و داروی افغانستان که اکنون تحت کنترل طالبان فعالیت می‌کند، باعث انتقادهایی از دولت آلمان شده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان در ایکس تأیید کرده که آقای عمر در یک نشست شهروندان افغانستان در آلمان سخنرانی کرده و به سؤالات آنان پاسخ گفته است.

حساب منسوب به عبدالباری عمر در ایکس نیز ویدیوهای کوتاهی از سخنرانی او را در یک تجمع منتشر کرده و نوشته است که این سخنرانی در شهر کلن آلمان انجام شده است.

در یکی از این ویدیوها، زمانی که از آقای عمر برای سخنرانی دعوت می‌شود، حاضران تکبیر می‌گویند و یک نفر از میان آنان با صدای بلند می‌گوید که «زنده باد امارت اسلامی افغانستان».

سفر این مقام طالبان به اروپا و کشور آلمان در حالی صورت گرفته است که مقام‌های ارشد طالبان در فهرست تحریم‌های سازمان ملل متحد قرار دارند و بر سفر آنان به کشورهای جهان محدودیت وضع شده است.