تحقیق تازه: بیکاری عمده‌ترین مشکل جوانان افغانستان است

اطلاعات روز: یافته‌های یک تحقیق تازه نشان می‌دهند که عمده‌‌ترین مشکل جوانان افغانستان، بیکاری است. در اين تحقيق ناامنى، کم‌کارى و فقر به ترتيب در درجه‌هاى بعدى قرار گرفته‌اند. مسئولان مجتمع جامعه‌ی مدنی دیروز هنگام نشر این تحقیق در یک نشست خبری در کابل گفتند که حکومت برای تقویت جوانان در عرصه‌های مختلف سرمایه‌گذاری کند.

عبدالاحد نوابى، عضو این نهاد گفت که این تحقيق به شکل نمونه‌ا‌ی در ولایت‌های کابل، بلخ و ننگرهار طی مصاحبه با از بيش یک هزار جوان انجام شده و به احتمال زیاد، وضعیت زندگی جوانان در 34 ولایت همین قسم است. او افزود که برای بهبود وضعیت جوانان باید طرح‌ها و پيش‌نهادهای روشن به حکومت ارائه شوند.

‌ناامنى، بي‌سوادى، بيکارى، فساد، اعتياد به مواد مخدر، عدم آگاهى اجتماع از حقوق جوانان و استفاده‌ی ابزاری از جوانان، از چالش‌هاى عمده‌ی دیگر ‌فراراه جوانان عنوان شده‌اند. در حال حاضر میلیون‌ها جوان در کشور بیکار‌ اند و دولت برای حل این مشکل برنامه‌ی عملی‌ای ‌راه‌اندازی نکرده است.

چندی پیش بانک جهانی اعلام کرد که از سال ٢٠١١ ميلادى بدين‌سو، سالانه ١٨٠ هزار جوان واجد شرايط کار‌ وارد جامعه شده؛ اما از اين جمله ٦٠ هزار آن به کار گماشته شده و١٢٠ هزار تن ديگر بيکار باقى مانده‌اند. از سویی هم، چندی پیش اتحادیه‌ی ملی جوانان اعلام کرد، از 16 میلیون افراد واجد شرایط کار، 13 میلیون آن بیکار یا با درآمد کم کار می‌کنند.

در حال حاضر بیکاری یک مشکل اساسی فراراه جوانان است. شمار‌ زیادی از جوانان پس از فراغت از دانشگاه‌ها، بیکار‌ می‌مانند و تعداد‌ اندک‌ آنان به اداره‌های دولتی برای کار جذب می‌شوند. در برخی از موارد جوانان پس از فراغت از دانشگاه‌های کشور به دلیل فقر و بیکاری، مجبور به مهاجرت می‌شوند.