نظامیان پیشین خواستار نظارت از زندان‌های طالبان برای رهایی هم‌قطاران‌شان شدند

«کمیته حمایت از نظامیان پیشین افغانستان» خواستار نظارت سازمان ملل، کمیته صلیب سرخ و نهادهای حقوق بشر از زندان‌های طالبان برای رهایی نظامیان پیشین از این زندان‌ها شده‌ است.

این کمیته در اعلامیه‌ای گفته است که در حال حاضر هزاران نفر از نیروهای امنیتی و دفاعی حکومت پیشین در زندان‌های طالبان تحت شکنجه به‌سر می‌برند.

«کمیته حمایت از نظامیان پیشین افغانستان» گفته است: «خواست ما از سازمان ملل متحد، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، نهادهای حقوق بشری و جامعه‌ی جهانی این است تا نظارت بر زندان‌های گروه طالبان، به‌ویژه زندان‌های تحت کنترل اداره‌‌ی استخبارات این گروه را افزایش داده و در زمینه‌ی رهایی فوری هزاران نظامی پیشین اقدام نمایند.»

این کمیته افزوده است که با درنظرداشت ادامه‌ی تعقیب، بازداشت، شکنجه، توهین، تحقیر و قتل نظامیان حکومت پیشین و خانواده‌های‌شان توسط طالبان، نیاز است تا فشارهای بین‌الملی بر طالبان افزایش یابد.

نظامیان پیشین از کنگره‌ی امریکا نیز خواسته‌اند که بر حکومت این کشور فشار وارد نماید تا از نگهداری طالبان در قدرت دست برداشته و در زمینه‌ی توقف بازداشت، شکنجه، توهین و تحقیر و کشتار نظامیان پیشین اقدام جدی کند.

«کمیته حمایت از نظامیان پیشین افغانستان» با اشاره به نشست اخیر مجلس نمایندگان امریکا درباره‌ی وضعیت نظامیان گفته است که تنها برگزاری چنین نشست‌ها کافی نیست و نظامیان پیشین افغانستان به‌شدت نیازمند توجه بیشتر هستند.

این کمیته افزوده است که نیروهای امنیتی و دفاعی حکومت پیشین افغانستان در طول دودهه حضور نیروهای بین‌المللی و ایالات متحده امریکا، در صف نخست مبارزه علیه تروریسم قرار داشتند.

نظامیان پیشین گفته‌اند: «خواست ما از همکاران بین‌المللی، به‌ویژه ایالات متحده امریکا و کنگره‌ی این کشور این است تا نیروهای امنیتی و دفاعی حکومت پیشین را در چنین شرایط دشوار تنها نگذاشته و در زمینه‌ی رسیدگی به پرونده‌های مهاجرتی‌شان سهولت‌های لازم را فراهم سازند.»

این نظامیان گفته‌اند که از شهروندان افغانستان هم انتظار دارند تا قربانی‌ها و جان‌فشانی‌های‌‌شان را نادیده نگیرند و در برابر بازداشت و کشتار شان خاموشی اختیار نکنند.

طالبان علی‌رغم فرمان عفو عمومی رهبر شان به بازداشت و در برخی موارد به قتل نظامیان پیشین ادامه داده‌اند.

نظامیان حکومت پیشین در کنار انتقام‌جویی طالبان با بیکاری و بی‌سرنوشتی مواجه‌اند.