Photo: captured from a video via state.gov

وزارت خارجه‌ی امریکا: در آینده‌ی افغانستان تنها طالبان سهم ندارند

متیو میلر، سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی امریکا گفته است که در آینده‌ی افغانستان تنها طالبان سهم ندارند و واشنگتن از همه‌ی شهروندان افغانستان، از جمله زنان و دختران در شکل‌دهی آینده‌ی کشورشان حمایت می‌کند.

او این اظهارات را روز سه‌شنبه (۱ حوت) در یک نشست خبری در واکنش به پرسشی درباره‌ی عدم اشتراک طالبان در نشست نمایندگان ویژه‌ی کشورها در دوحه بیان کرده است.

میلر گفته است که از عدم اشتراک طالبان در نشست نمایندگان ویژه‌ی کشورها در دوحه متعجب نشده و این گروه اهداف متفاوت دارد.

او افزوده است که اهداف امریکا سه چیز است که در نشست دوحه دنبال کرده است. به‌گفته‌ی او، عدم فعالیت گروه‌های تروریستی افغانستان، ایجاد دولت فراگیر و احترام به حقوق بشر، از جمله زنان و دختران از اهداف امریکا است.

میلر بیان کرده است: «بنابراین، این چیزی است که ما به‌دنبال آن خواهیم بود… نمی‌توانم بگویم از این‌که طالبان دعوت برای شرکت در نشستی با یک نمایندگی گسترده از جامعه‌ی بین‌المللی را رد کردند، بسیار شگفت‌‌زده شدم. اما همان‌طور که قبلا شنیده‌اید، می‌گویم که طالبان تنها افغان‌هایی نیستند که در آینده‌ی افغانستان سهم دارند. ما به حمایت از همه‌ی افغان‌ها، از جمله زنان و دختران در شکل‌دهی آینده‌ی کشورشان ادامه خواهیم داد.»

سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی امریکا در پاسخ به پرسش دیگر درباره‌ی عدم ملاقات نمایندگان چین، روسیه و ایران با نمایندگان جامعه‌ی مدنی افغانستان در دوحه گفته است که در مورد اقدامات کشورهای دیگر صحبت نمی‌کند، اما امریکا به‌گفته‌ی او، تعامل با جامعه‌ی مدنی را سازنده می‌داند.

میلر گفته است: «ما سعی می‌کنیم از طریق دیپلماسی خود اقداماتی را برای توانمندسازی جامعه‌ی مدنی انجام دهیم و مطمئنا همه‌ی کشورهای جهان را تشویق می‌کنیم که این مسیر را دنبال کنند.»

روسیه رسما تأیید کرد که به درخواست طالبان از اشتراک در نشستی با حضور فعالان زن و نمایندگان جامعه‌ی مدنی افغانستان در دوحه خودداری کرده است.

در نشست دوحه که به روزهای یک‌شنبه و دوشنبه به میزبانی دبیرکل سازمان ملل متحد برگزار شد، پنج نفر از فعالان مدنی و زنان به نمایندگی از افغانستان حضور داشتند.

طالبان هم در این نشست دعوت شده بودند، اما به‌دلیل آنچه عدم پذیرش شرایط شان گفتند، از اشتراک خودداری کردند.

تعامل منسجم با افغانستان مطابق به «ارزیابی مستقل افغانستان» از اهداف نشست دوحه بود. انتظار می‌رفت مطابق قطع‌نامه‌ی شورای امنیت، یک نماینده‌ی ویژه از سوی سازمان ملل در امور افغانستان تعیین شود، اما در پایان نشست آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرد که برای تعیین چنین نماینده‌ای مشوره می‌کند.