Photo: sent to Etilaatroz

عفو بین‌الملل: اجرای اعدام در ملاءعام توهین فاحش به کرامت انسانی است

سازمان عفو بین‌الملل در واکنش به اعدام دو مرد متهم به قتل در ولایت غزنی توسط طالبان، از این گروه خواسته است که مجازات اعدام و سایر مجازات‌های ظالمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز را لغو کنند.

لیویا ساکاردی، معاون مدیر منطقه‌ای سازمان عفو بین‌الملل در جنوب آسیا امروز (جمعه، ۴ حوت) در بیانیه‌ای گفته است که این سازمان با همه اعدام‌ها به‌عنوان نقض حق زندگی مخالف است.

او گفته است که طالبان بارها مجازات اعدام را به‌صورت علنی اجرا کرده که «توهین فاحش به کرامت انسانی، نقض قوانین و معیارهای بین‌المللی و غیر قابل تحمل است».

لیویا ساکاردی گفته است که عفو بین‌الملل مجدداً تأکید می‌کند که طالبان باید فوراً تمام اعدام‌ها را متوقف کرده و مجازات اعدام و سایر مجازات‌های ظالمانه، غیرانسانی یا تحقیرآمیز را لغو کنند.

به گفته او، اجرای اعدام در ملاءعام بر ظلم ذاتی این مجازات می‌افزاید و تنها می‌تواند تأثیری غیرانسانی بر قربانی و تأثیری وحشیانه بر کسانی که شاهد اعدام هستند داشته باشد.

عفو بین‌الملل حفاظت از حق محاکمه عادلانه تحت حاکمیت طالبان را نیز نگران‌کننده خوانده است.

این سازمان افزوده که زمان آن فرا رسیده است که جامعه جهانی و سازمان ملل به‌خاطر نقض آشکار حقوق بشر توسط طالبان، بر این گروه فشار بیاورند.

دادگاه عالی طالبان دیروز اعلام کرد که حکم قصاص بر دو نفر متهم به قتل در یک ورزشگاهی در ولایت غزنی اجرا شده است.

بر اساس اعلامیه‌ی این دادگاه، این حکم بر اساس فیصله‌ی محاکم سه‌گانه‌ی طالبان و پس از تأیید هبت‌الله آخوندزاده، در حضور مقام‌های این گروه و شماری از مردم اجرا شده است.

طالبان پیش از این دو مورد دیگر حکم قصاص را در ولایت‌های فراه و لغمان در ملاءعام اجرا کرده بودند‌.

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) نیز از طالبان خواسته است که مجازات اعدام را به‌صورت فوری متوقف کند.

یوناما گفته است که سازمان ملل متحد به‌شدت با مجازات اعدام مخالف است و آن را با حق اساسی زندگی در مغایرت می‌داند.

دیدگاه‌های شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *