Photo: UN

ولکر ترک: حقوق زنان و دختران افغانستان به‌گونه همه‌جانبه نقض می‌شود

ولکر ترک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد گفته است که حقوق زنان و دختران در افغانستان به‌گونه وسیع نقض می‌گردد و آنان از تمام عرصه‌های زندگی اجتماعی از جمله آموزش و کار محروم می‌شوند.

او این اظهارات را در بیانیه‌ای درباره‌ی وضعیت حقوق بشر در جهان مطرح کرده است. متن این بیانیه امروز (دوشنبه، ۱۴ حوت) در سایت کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل منتشر شده است.

ترک درباره‌ی افغانستان گفته است: «من از نقض مداوم و سیستماتیک حقوق بشر، به‌ویژه نقض همه‌جانبه حقوق زنان و دختران، که آنها را از هر جنبه‌ای از زندگی عمومی، از جمله تحصیلات متوسطه و عالی، استخدام و آزادی حرکت محروم می‌کند، ابراز تأسف می‌کنم».

اخیرا ریچارد بنت، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور افغانستان نیز وضعیت حقوق بشر در این کشور را وخیم خوانده و گفته است که در پیوند به نقض حقوق بشر، علیه طالبان در دیوان بین‌المللی دادگستری پرونده تشکیل شود.

بنت تأکید کرده است که عادی‌سازی روابط با طالبان و یا به‌ رسمیت‌شناسی این گروه، باید منوط به بهبود قابل اندازه‌گیری وضعیت حقوق‌بشر در افغانستان باشد.

کمیسر عالی حقوق بشر هم تأکید کرده است که ارتقای حقوق زنان و دختران، باید بالاترین اولویت برای همه کسانی باشد که درباره‌ی افغانستان یا در این کشور کار می‌کنند.

ترک افزوده است که آزادی‌های مدنی و رسانه‌ها نیز در افغانستان عمیقاً محدود شده است و بسیاری از زنان مدافع حقوق بشر و روزنامه‌نگاران از بازداشت‌های خودسرانه رنج می‌برند.

او از سرگیری اعدام در ملاء عام را نیز وحشتناک خوانده است.

طالبان اخیر در دو ولایت، سه نفر متهم به قتل را در ملاءعام اعدام کرده‌اند. این گروه اعدام در محضرعام را اجرای حکم «قصاص الهی» می‌خواند.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل درباره اخراج اجباری مهاجران افغانستان از جمله کسانی که با خطر آزار و شکنجه در افغانستان مواجه‌ هستند، نیز ابراز نگرانی کرده است.

پاکستان اواخر سال گذشته میلادی تصمیم اخراج مهاجران و پناهجویان بدون مدرک اهل افغانستان را گرفت و از آن زمان تاکنون بازگشت مهاجران از پاکستان ادامه دارد.

گفته می‌شود که در میان مهاجران و پناهجویان اخراج‌شده، کسانی هستند که پس از روی‌کارآمدن طالبان در افغانستان از این کشور مجبور به فرار شده بودند و با خطر بازداشت و شکنجه مواجه‌ هستند.