یکشنبه 8 اکتبر 2017

دو مقام محلی ولایت جوزجان اسارت زنان به‌دست داعش را تأیید می‌کنند

اطلاعات روز: منابع محلی در ولایت جوزجان می‎گویند که پس از تصرف منطقه‌ی میرزااولنگ در ولایت سرپل تاکنون ۳۵ زن در ولایت جوزجان در اسارت گروه داعش […]

اطلاعات روز: منابع محلی در ولایت جوزجان می‎گویند که پس از تصرف منطقه‌ی میرزااولنگ در ولایت سرپل تاکنون ۳۵ زن در ولایت جوزجان در اسارت گروه داعش قرار دارند.
حلیمه صدف، عضو شورای ولایتی جوزجان به روزنامه‌ی اطلاعات روز گفت که ۳۵ خانم از دره‌ی میرزااولنگ و ولایت غور، پس از حادثه‌ی میرزااولنگ تاهنوز در نزد گروه داعش اسیر هستند.
او افزود که مقام‌های محلی در ولایت‌های جوزجان و سرپل، اجازه‌ی دادخواهی برای رهایی زنان اسیرشده از سوی داعش را برای اعضای شورای ولایتی و فعالان جامعه‌ی مدنی نمی‌دهند.
خانم صدف با اشاره به این‌که تاکنون هیچ‌گونه اقدامی برای رهایی این زنان از سوی مقام‌های محلی ولایت‌های جوزجان سرپل صورت نگرفته، افزود: «برای ما اجازه داده نمی‌شود که در این مورد بارسانه‌ها صحبت کنیم یا حداقل برای رهایی آنان دادخواهی نماییم. مسئولان برای ما می‌گویند که شما به این موضوع دامن می‌زنید.»
در همین‌حال محمد اسماعیل فرمانده پولیس درزآب ولسوالی جوزجان، منطقه‌یی که گفته می‌شود داعش زنان را به آن‌جا انتقال داده است، به روزنامه‌ی اطلاعات روز گفت که در این مورد نهادهای کشفی گزارش دادند که یک‌تعداد از خانم‌ها در اسارت گروه داعش قرار دارند.
هرچند آقای اسماعیل از آمار دقیق این زنان گزارش نداد، اما گفت که در میان زنان اسیرشده تعدادی از زنان خارجی نیز حضور دارند.
وی افزود که یک‌تعداد از زنان شناسایی نشده اما گفته می‌شود که آنان ازبکستانی هستند.
فرمانده پولیس درزآب می‌گوید حدود یک هفته است که جنگ شدیدی میان گروه‌های داعش و طالب در منطقه‌ی سردره‌ی ولسوالی درزآب جریان دارد.
او تاکید کرد که اکنون همه‌ی مناطقی که قبلآ گروه طالبان کنترل آن‌ها را در دست داشت، در تصرف گروه داعش درآمده است.
فرمانده پولیس درزآب هم‌چنان می‌گوید که دو روز قبل اعضای گروه داعش دو باشنده‌ی محل را در مربوطات روستای قوش‌تپه، نخست با چوب مورد لت‌وکوب قرار دادند و پس از آن با مرمی آنان را به قتل رسانده‌اند.
او تاکید کرد که بیش از یک هفته است که جنگ میان دو گروه تروریستی جریان دارد و حدود ۱۵ تن از دو طرف کشته و زخمی شده‌اند.
در همین‌حال مقام‌های محلی ولایت سرپل گزارش اسیر بودن زنان منطقه‌ی میرزااولنگ را رد می‌کنند.
ذبیح‌الله امانی سخن‌گوی والی سرپل، گفت که گروگان‌گیری ۳۵ خانم از منطقه‌ی میرزااولنگ کاملا بی‌اساس است.
او افزود که همه‌ی آواره‌گان منطقه‌ی میرزااولنگ هم‌اکنون در مرکز ولایت هستند و همه‌ی آنان گفته‌اند که اعضای خانواده‌شان تکمیل هستند.
امانی گفت: «در مورد ۳۵ خانمی که سروصدا وجود دارد از منطقه‌ی میرزااولنگ توسط داعش ربوده شدند، باید بگویم که این یک شایعه است و ما آن را رد می‌کنیم، به این دلیل که تیم سروی ما خانواده‌های بیجاشده را سروی کردند و این خانواده‌های بیجا شده تاهنوز در مرکز سرپل حضور دارند. تاکنون هیچ‌یک از آنان در این مورد به ما چیزی نگفته است. ما بارها با آنان جلسه برگزار کردیم که آیا اعضای خانواده‌ی شما تکمیل‌اند یا خیر، همه گفتند بله. این نشان می‌دهد که هیچ زنی از میرزااولنگ ربوده نشده.»
آقای امانی هم‌چنان تاکید کرد که هنوز هم تهدیدات امنیتی در ولایت سرپل پابرجا است و باشندگان میرزااولنگ نیز به منطقه‌ی‌شان بر نگشته‌اند.
او افزود که شب گذشته نیروهای ناتو در یک حمله‌ی هوایی در منطقه‌ی «دره‌ی علم سفید» یک پایگاه مهم طالبان را آماج قرار دادند که حدود ۲۰ نفر از طالبان کشته و زخمی شدند.
امانی می‌گوید که نیروهای امنیتی در ولایت سرپل برای پاکسازی منطقه از وجود گروه‌های تروریستی آماده‌ی یک عملیات گسترده هستند.
گروه‌های طالبان و داعش به‌تاریخ ۱۴ اسد سال روان بر منطقه‌ی میرزااولنگ ولسوالی صیاد ولایت سرپل حمله کردند که در نتیجه‌ی آن ده‌ها تن از باشندگان آن منطقه کشته و زخمی شدند.
صدها خانواده از این منطقه آواره شدند و اکنون در مرکز ولایت سرپل مسکن‌گزین شده‌اند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of