از اسیدپاشی مشکوک بر دختران هراتی تا برکناری مسوولان امنیتی توسط رییس‌جمهور غنی

نجیب‌الله سعادت
حوالی ساعت 8 صبح روز سه‌شنبه بود که خبری نشر شد که گویا به ‌صورت دو دختر در «گرده پارک ترقی» هرات از سوی افراد ناشناس اسید پاشیده شده است.
این دو دختر فرشته و یکتا احمدی، دختران امین‌الله احمدی یکی از فعالین مدنی در هرات‌اند. لحظاتی بعد سخن‌گوی شفاخانه‌ی حوزه‌یی هرات به روزنامه‌ی اطلاعات روز گفت که این دو دختر به این مرکز درمانی منتقل شده‌اند. او افزود که آن‌ها به‌گونه‌ی سطحی از ناحیه‌ی صورت آسیب دیده و صورت‌شان به‌گونه‌ی سطحی تخریش شده است.
محمدرفیق شیرزی، سخن‌گوی شفاخانه‌ی حوزه‌یی هرات نوع مواد پاشیده شده به صورت این دختران را نوع مواد کیمیاوی عنوان کرد و افزود که مواد پاشیده شده به صورت این دختران تیزاب نبوده است. این خبر، ظهر همان روز (سه‌شنبه، 30 عقرب) با استناد به گفته‌های این مقام شفاخانه‌ی حوزه‌یی هرات در روزنامه‌ی اطلاعات روز به نشر رسید. مسوولین شفاخانه‌ی حوزه‌یی هرات و مقام‌های امنیتی اعلام کرده‌اند که تحقیقات در این زمینه آغاز شده و منتظر نتیجه‌ی آزمایشات شفاخانه‌ی خوزه‌یی می‌مانند.
پدر دختران: دوماه است که تهدید می‌شوم
هرچند انتقام‌جویی عشقی، انگیزه‌های ناموسی، اختلافات خانوادگی و کینه‌های قدیم از جمله دلایل اسیدپاشی بر دختران شمرده می‌شود اما آن‌گونه که امین‌الله احمدی پدر این دختران (فرشته و یکتا) می‌گوید، او از مدت دو ماه پیش تحت تهدیدات امنیتی قرار داشته و این موضوع، موضوع خانوادگی وی می‌باشد: «از مدت دوماه به این‌سو من تحت تهدیدات امنیتی قرار دارم. دوماه می‌شود که از خانه بیرون نشدم. این موضوع را با نهادهای امنیتی در میان گذاشته‌ام. امنیت ملی و فرماندهی پولیس هرات از این موضوع خبر دارند. آن‌ها به من گفتند که فعلا در خانه بمان تا ببینیم شرایط چه می‌شود».
امین‌الله احمدی که خود یک فعال مدنی در هرات است، موضوع تهدیدش را کار کشورهای خارجی می‌داند: «موضوع تهدیدات من موضوع پیچیده‌یی است. این موضوع کار کشورهای بیرونی است. نهادهای امنیتی از من خواسته‌اند تا بیشتر در این مورد صحبت نکنم. من در این مورد چندین بار با والی هرات نیز صحبت نموده‌ام».
او فعالیت‌های مدنی‌اش را دلیل این تهدیدات امنیتی عنوان می‌کند و می‌گوید که در حال حاضر او و خانواده‌اش از سوی نیروهای امنیتی به یک مکان مشخص منتقل شده‌اند.
مواد پاشیده‌شده بر صورت دختران اسید نیست
بعد از بررسی‌های شفاخانه‌ی حوزه‌یی هرات گفته شده که مواد پاشیده‌شده به صورت و بدن این دختران اسید نبوده و نوعی مواد کیمیاوی ا‌ست که بدن را به‌گونه‌ی سطحی تخریش می‌کند.
محمدرفیق شیرزی، سخن‌گوی شفاخانه‌ی حوزه‌یی هرات به روزنامه‌ی اطلاعات روز گفت که «مواد پاشیده شده به صورت این دو دختر (فرشته و یکتا احمدی) اسید نبوده و هنوز نوعیت دقیق این مواد مشخص نشده؛ می‌توانیم بگوییم صرفاکه یک نوع مواد کیمیاوی بوده است.»
آقای شیرزی گفت که یافته‌های آنان نشان می‌دهد که مواد پاشیده‌شده به صورت این دختران تیزاب گوگرد نبوده و به همین خاطر قسمت‌هایی از صورت و گردن این دختران را تخریش کرده و این تخریش به‌گونه‌ی سطحی بوده است.
سخن‌گوی شفاخانه‌ی حوزه‌یی هرات افزود که این دو دختر بعد از مراقبت‌های لازمی و ابتدایی در همان روز نخست از این مرکز درمانی رخصت شده و به خانه رفته‌اند.
برکناری مسوولان امنیتی به حکم رییس‌جمهور
یک روز بعد از این حادثه، روز چهارشنبه به‌دستور رییس‌جمهور غنی وظایف آمر حوزه‌ی چهارم امنیتی هرات، معاون این حوزه، آمر مبارزه با جرایم جنایی،آمر ضدتروریزم و آمر کنترل منطقو‌ی این حوزه به حالت تعلیق درآمدند.
سیداحمد محمدی سرپرست مطبوعاتی فرماندهی پولیس هرات، به روزنامه‌ی اطلاعات روز می‌گوید که برکناری این افراد صرفاً پیرامون قضیه‌ی این دودختر بوده است.
اما وظایف این مسوولین امنیتی از سوی وزارت امور داخله‌ی کشور در حالی به حالت تعلیق درمی‌آیند که هنوز مسوولین امنیتی ولایت هرات از ادامه‌ی تخقیقات‌شان پیرامون این قضیه سخن‌ می‌گویند؛ اما مسوولان شفاخانه‌ی حوزه‌یی هرات از پایان کارشان خبر داده و این پرونده را از نگاه تخقیقات پزشکی پایان‌یافته می‌دانند.
بی‌توجهی آمر حوزه‌
یکتا احمدی و خواهرش فرشته احمدی دو خواهری که مدعی‌اند به آن‌ها اسید پاشیده شده، از غفلت وظیفو‌یی آمر حوزه‌ی ششم به‌شدت انتقاد می‌کنند.
یکتا احمدی در گفت‌وگو با روزنامه‌ی اطلاعات روز گفت که ماموران این حوزه به او و خواهرش هیچ توجهی نداشته‌اند.
«سی ثانیه قبل از اینکه بر ما تیزاب پاشیده شود رنجر پولیس حوزه‌ی چهارم از پیش ما رد شد. بعد وقتی این افراد بر روی ما تیزاب پاشیدند همه‌ی مردم در دوروبر ما جمع شدند ولی هیچ فرد پولیسی تا بیست دقیقه به داد ما نرسید در حالی‌که چند دقیقه پیش موتر پولیس از پیش ما گذشت و هرچه فریاد کشیدیم از پولیس‌ها کسی به داد ما نرسید».
در همین‌حال، امین‌الله احمدی، پدر این دختران مدعی است که آمر حوزه‌ی چهارم امنیتی در این مورد بسیار کوتاهی کرده و باید برکنار می‌شد.
«دخترانم نیم ساعت در وسط جاده فریاد می‌کشیده‌اند، کسی نبود که به دادشان برسد. آن‌ها به من گفتند که چند ثانیه پیش از این حادثه رنجر پولیس از پیش‌شان رد شده بود. خیر ببیند یکی از نانواهای همان منطقه به من زنگ زد و تا من آمدم نیم ساعت گذشت. زمانی که من رسیدم تا دخترانم را به شفاخانه منتقل کنم، هیچ سرباز پولیسی در منطقه حضور نداشت».
با این‌حال، یکتا احمدی که یکی از اعضای انجمن ادبی هرات است، مدعی است که این حادثه بر وی و خواهرش به‌خاطر فعالیت‌های وی در انجمن ادبی هرات بوده و او بارها از سوی برخی از افراد مذهبی دراین ولایت تهدید شده است: «من همیشه شعرهای انتقادی و زنانه می‌گویم و بیشتر شعرهایم پیرامون زنان است. در مورد «پریود زنان» شعر گفتم و از این ناحیه از سوی مولوی خداداد و مولوی مجیب‌الرحمن بارها تهدید شدم. این تهدیدات بارها از طریق تلفن و به‌گونه‌های دیگر به من وارد شده است».
آنچه که این قضیه را پیچیده می‌سازد بحث برکناری مسوولان امنیتی است. در حالی‌که هنوز سرپرست بخش مطبوعات فرماندهی پولیس هرات از ادامه‌ی تخقیقات خبر می‌دهد، این افراد برکنار شده و افراد دیگری در حوزه‌ی چهارم امنیتی گماشته شده‌اند.

دیدگاه‌های شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *