پایان‌نامه‌ی دانشجو – بخش ششم؛ پایان‌نامه چیست و چرا باید کد دانشجویی ایجاد شود؟

پایان‌نامه‌ی لیسانس در انگلستان مرکز تحقیقاتی آی‌وری- لندن ترجمه‌: خلیل‌الله حمیدی از آن‌جا که بیشتر بحث‌ها روی پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی متمرکز است، دانشجویان مقطع لیسانس یا کارشناسی […]

پایان‌نامه‌ی لیسانس در انگلستان
مرکز تحقیقاتی آی‌وری- لندن
ترجمه‌: خلیل‌الله حمیدی
از آن‌جا که بیشتر بحث‌ها روی پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی متمرکز است، دانشجویان مقطع لیسانس یا کارشناسی نیز اغلب پایان‌نامه‌های‌شان را به‌عنوان بخشی از درجه‌ی امتیازی تکمیلی انجام می‌دهند. این مقاله خلاصه‌یی از پایان‌نامه‌ی لیسانس و نیازهای استندرد آن در دانشگاه‌های انگلستان را ارائه می‌دهد.
پایان‌نامه‌ی لیسانس چست؟
پایان‌نامه‌ی کارشناسی (و یا پایان‌نامه‌ی دوره‌ی لیسانس) اساسا مطالعه‌ی توسعه‌یی روی یک موضوع واحد است. این به‌طور معمول در سال آخر تحصیلی روی دست گرفته می‌شود و موضوع پایان‌نامه براساس علاق‌یه دانشجو انتخاب می‌شود. این امر به دانشجو اجازه می‌دهد که برای کشف یک موضوع باریک، نسبت به رویکرد سنتی، مطالعه و تحقیق نماید. دانشجو با یک راهنمای واحد که از دانشکده‌ی مربوطه انتخاب می‌شود، کار می‌کند. این راهنما، در طول دوره‌ی تحقیق، دانشجو را راهنمایی و پشتیبانی می‌کند.
تفاوت پایان‌نامه‌ی لیسانس با پایان‌نامه‌ی ماستری
اول، پایان‌نامه‌ی لیسانس تفاوت‌های جدی‌یی با پایان‌نامه‌ی ماستری دارد. پایان‌نامه‌ی لیسانس، به‌طور قابل توجهی کوتاه‌تر، با حد اوسط 10.000 تا 15.000 کلمات را در برمی‌گیرد، در حالی‌که آن رقم در پایان‌نامه‌ی ماستری و دکتورا خیلی کوتاه است. پایان‌نامه‌ی لیسانس طولانی‌تر از هر مقاله یا نوشتاری دیگر است که در برنامه‌های لیسانس تعقیب می‌شود.
دوم، پایان‌نامه‌ی لیسانس ضرورت ندارد که همان سطح و مزایایی را دارا باشد که پایان‌نامه‌ی ماستری دارد. با آن‌که دانشجو انتظار دارد که از تمام منابع استفاده و تحقیق را فردی انجام دهد، اما نیاز به ارایه‌ی ایده‌یی جدید ندارد. کافی است که تحقیق نسبتا مورد پذیرشی انجام دهد و بحث انتقادی روی موضوع مورد نظر را ارایه دارد. نیاز نیست که زمینه‌ی فلسفی تحقیق را بحث کند و یا طرح یک روش متمایز را مطرح نماید.
با این‌وجود، توجه داشته باشید که بهترین پایان‌نامه‌ی دوره‌ی لیسانس یا کارشناسی، نشان‌دهنده‌ی مهارت‌های تفکر انتقادی و توانایی دانشجو است که از منابع مختلف جمع‌آوری نموده است.
در نهایت، پایان‌نامه‌ی کارشناسی نیز نوعی از تحقیق انجام شده است که بیشتر به متن‌ها و اسناد متمرکز است تا تحقیقات فعال میدانی. برای اکثر دانشجویان منابع دست‌دوم و یا به‌ندرت منابع دست‌اول قابل دسترس است و نیاز به جست‌وجو در منابع مبهم و پرهزینه نیست. در برخی از رشته‌ها، ممکن است کدام عنصر عملی در پایان‌نامه قرار گیرد، اما به‌صورت کل، کمتر اتفاق می‌افتد و انتظار می‌رود که در سطح ماستری مورد عملی قرار گیرد.

الزامات پایان‌نامه‌ی کارشناسی
 انتخاب موضوع: در پایان سال آخر تحصیلی، از دانشجویان خواسته می‌شود که یک موضوع تحقیقاتی را برای پایان‌نامه‌شان انتخاب کنند. شما باید مطمئن شوید موضوعی را انتخاب کنید که احتمالا علاقه‌ی شما را برای یک مدت‌زمان طولانی حفظ کند، زیرا زمانی که دوره‌ی تحقیق شما آغاز می‌شود، موضوع شما دشوار و خسته‌کننده است.
 انتخاب راهنما: بستگی به دانشکده دارد، ممکن است یک فرایند رسمی برای انتخاب راهنماها وجود داشته باشد و در برخی موارد دانشجویان با اعضای هیأت علمی در میان می‌گذارند که با فلان استاد که در زمینه‌ی مورد نظر توانایی دارد، کار کند و یا برعکس. این رویکرد قبل از ثبت‌نام یک موضوع تحقیقاتی مورد نظر، ممکن است مفید باشد که با استادان راهنما در میان گذاشته شود، زیرا آن‌ها می‌توانند در طرح و تدوین موضوع پیشنهاد‌شده‌ی شما کمک کنند و پیشنهادات خود را برای سوالات تحقیق ارائه دهد. زمانی که دوره‌ی رسمی تحقیق شما آغاز می‌شود، شما به‌طور منظم با راهنمای‌تان در تماس هستید تا پیشرفت‌تان را مورد بحث و بررسی قرار دهید.
 تحقیق ابتدایی: اکثر دانشجویان مطالعات در حوزه‌ی موضوع مربوطه‌شان را در تابستان سال آخر شروع می‌کنند. این دوره، واقعا در رشد آگاهی در زمینه‌ی تحقیق مورد نظر مفید است و این دوره شما را برای انتخاب موضوع اصلی آخر سال، یاری می‌رساند.
 طرح تحقیق: وقتی که دوره‌ی پایان‌نامه‌ی کارشناسی شروع می‌شود، از شما خواسته می‌شود که طرح مختصری از پایان‌نامه‌تان را در حدود 2-3 صفحه‌ی نوشتاری آماده کنید. این طرح باید خلاصه‌یی از فصل‌ها و فهرست منابع کامل باشد. در این طرح، شما باید بر جنبه‌ی محدودتری از موضوع خود توجه کرده باشید، و باید با کمک راهنمای شما، طرح تحقیق‌تان آماده شود.
 پیش‌نویس تحقیق: در این مرحله، تحقیقات شما بسیار هدفمندتر خواهد شد تا دستور کار پژوهش پیشنهادی خود را دنبال کنید. شما باید در زودترین فرصت شروع به نوشتن کنید. اکثر دانشکده‌ها از دانشجویان می‌خواهند تا یک بخش در حدود ( 3.000 تا 5.000) کلمه‌یی را تا قبل از پایان ترم اول سال آخر به دانشکده تحویل دهد. به خاطر داشته باشید که قبل از این مهلت، یک کاپی از پیش‌نویس پژوهش‌تان را به استاد راهنما ارسال دارید تا زمان لازم برای تجدید نظر در آن موجود باشد.
 پایان‌نامه‌ی نهایی: هنگامی‌که پژوهش‌تان را تکمیل می‌کنید، ساختار آن باید دارای سه و یا چهار فصل و یک مقدمه و جمع‌بندی باشد. این روند باید با توجه به دستورالعمل‌های دانشگاه طراحی شده باشد و باید مطمئن باشید که همه‌ی منابع را به‌شکل درست آن ذکر کنید.
 جلد و تسلیم: بر خلاف مقالات دوره‌ی لیسانس، پایان‌نامه‌ی لیسانس قبل از ارائه، باید به‌طور حرفه‌‌یی صحافی و جلد شود. این کار معمولا در محوطه‌ی دانشگاه انجام می‌شود، اما قبل از مهلت تحویل، باید وقت کافی برای این فرایند فراهم شود. تاریخ نهایی معمولا در پایان سمستر دوم سال آخر دانشجویان است.
درجه‌بندی
روند نمره‌دهی یا درجه‌بندی برای پایان‌نامه‌های لیسانس همانند سایر مدارک لیسانس مورد استفاده قرار می‌گیرد. دانش‌آموزان باید به‌طور کلی حداقل 40 نمره را به‌دست آورند، اما اکثر دانشجویان درجه‌های بالاتری توقع دارند. مارک‌های 60-69 در طبقه‌بندی B قرار می‌گیرند و مارک‌های بالاتر از آن در طبقه‌بندی A یا اول قرار می‌گیرند. نمره‌ی پایان‌نامه به‌عنوان یک تحقیق مستقل، برای درجه‌بندی با نمرات سایر مضمون‌ها یکجا شده و برای درجه‌بندی نهایی فرستاده می‌شود. در دانشگاه انگلستان، کدام معیارهای خاصی برای تعیین وزن و یا رنگ جلد پایان‌نامه وجود ندارد تا در میانگین نمرات دانشجو تاثیرگذار باشد. پایان‌نامه‌ی لیسانس، برای بسیاری از دانشجویان اولین طعم و مزه‌ی تحقیق مستقل و فردی را فراهم می‌کند. این امر می‌تواند یک تجربه‌ی دلهرهآور باشد، اما مفید است که به خاطر باشید تا راهنمای شما به‌طور منظم شما را برای مشاوره و پشتیبانی فرا خواند. اگر شما در یک سرعت ثابت و اختصاصی کار کنید، هیچ مشکلی در تکمیل پایان‌نامه‌تان در زمان تعیین‌شده ندارید، و شما مهارت‌های تحقیقاتی لازم به‌منظور تحصیلات تکمیلی‌تان به‌دست خواهید آورد.
منابع:
کدگذاری دانشجو
علی همت
یکی از مواردی که دانشجویان بیشترین شکایت را در موردش دارند، امتحانات و نمرات امتحانی است. امتحانات در دانشگاه‌های افغانستان معمولا به‌صورت نوشتاری (تحریری) است. دانشجویان در برگه‌های امتحان اسم و مشخصات خود را می‌نویسند و بعد از ختم امتحان، برگه را تحویل استاد و یا مسوول اخذ امتحان می‌دهند. این برگه‌ها به همان شکل بعدا در دسترس استاد قرار می‌گیرد. استاد در حین بررسی برگه‌های امتحانی، با خواندن اسم دانشجو در سر برگه می‌داند که برگه متعلق به کیست. شناخته شدن برگه‌ی امتحانی دانشجو توسط استاد فرصت هرنوع سوءاستفاده را برای او فراهم می‌کند. در خیلی از موارد استاد نه براساس آنچه که در برگه نوشته شده است، بلکه بر اساس حب‌وبغضی که با دانشجو دارد، براساس رفتاری که دانشجو در طول دوره‌ی تحصیلی در مقابل استاد داشته، بر اساس قومیت و زبان و مهم‌تر از همه براساس جنسیت دانشجو و اینکه آیا دانشجو به خواست جنسی استاد پاسخ مثبت و یا منفی داده است، دانشجو را بررسی کرده و برگه‌های امتحانی را نمره می‌دهد.
برای جلوگیری از این فرصت توسط استادان یکی از آسان‌ترین روش که در دانشگاه‌های دیگر هم به‌کار گرفته می‌شود، کدگذاری دانشجو توسط بخش اداری ریاست دانشگاه است. این کدگذاری توسط افراد نه، بلکه توسط کامپیوتر به‌صورت خودکار (اتومات) صورت می‌گیرد و این کد فقط با خود دانشجو از طریق ایمیل یا پورتال دانشجویی در میان گذاشته می‌شود. دانشجویان در برگه‌های امتحانی هیچ چیزی در مورد مشخصات خود نمی‌نویسند، مگر همان کد تعیین‌شده که در هر سمستر از سوی دانشگاه به‌صورت خودکار تعیین می‌شود.
استادی که برگه‌های امتحان را دریافت می‌کند، بعد از بررسی آن برگه‌ها و نمره‌دهی، در مقابل هر کد نمره‌ی اخذشده را می‌نویسد و آن را در اختیار بخش اداری دانشگاه می‌گذارد. بخش اداری دانشگاه بعدا با تطبیق کد با اسم دانشجو، نمره‌ی هر دانشجو را اعلان می‌کند. به این ترتیب، هیچ استادی مگر اینکه خود دانشجو کدش را با استاد در میان گذاشته باشد، از هویت دانشجویان خبر نداشته و ارزیابی برگه‌های امتحانی را بدون حب‌وبغض انجام می‌دهد.
اجرای این برنامه نیازمند هیچ هزینه و یا امکانات اضافی نیست. یک دیتابیس ساده که در آن مشخصات دانشجویان درج می‌شود همراه با یک پایه کمپیوتر و یک مامور اداری می‌تواند این مشکل را حل کند.

Subscribe
Notify of
guest
0 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
View all comments