پنج‌شنبه 1 نوامبر 2018

سیگار: دولت افغانستان بر ۵۶ درصد خاک این کشور کنترل دارد

اطلاعات روز: سیگار یا بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان با نشر گزارشی از وضعیت کنترل دولت افغانستان بر مناطق این کشور پرده برداشته و گفته است […]

اطلاعات روز: سیگار یا بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان با نشر گزارشی از وضعیت کنترل دولت افغانستان بر مناطق این کشور پرده برداشته و گفته است که در سه ماه اخیر کنترل دولت افغانستان بر مناطق این کشور کاهش یافته است.

سیگار در این گزارش گفته است که کنترل و نفوذ دولت افغانستان از ۷۲ درصد در ماه عقرب ۱۳۹۴ به ۵۶ درصد در عقرب امسال کاهش یافته است. این درحالی است که سال گذشته دولت بر ۵۷ درصد خاک کشور کنترل و نفوذ داشت.

در گزارش سیگار آمده است که از ۴۰۷ ولسوالی، دولت افغانستان بر ۷۵ ولسوالی کنترل و بر۱۵۱ ولسوالی دیگر نفوذ دارد. مجموع این ولسوالی‌ها ۲۲۶ ولسوالی می‌شود که ۶۵ درصدجمعیت کشور در آن زندگی می‌کنند.

اداره بازرش ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان همچنان گفته است که در سه سال گذشته برخلاف دولت افغانستان، کنترل شورشیان بر خاک کشور پنج درصد افزایش یافته است.

به گفته‌ی سیگار شورشیان بر ۱۰ ولسوالی کنترل و در ۳۹ ولسوالی دیگر نفوذ دارد. ۱۱ درصد کل جمعیت کشور در این ۴۹ ولسوالی زندگی می‌کنند.

ساحه مورد منازعه میان دولت افغانستان و شورشیان نیز نسبت به سه سال گذشته ۱۱ درصد افزایش یافته و در حال حاضر ۱۳۲ ولسوالی محل منازعه میان طرفین است.

با این حال وزارت داخله کشور تایید کرده است که در حال حاضر ۱۹ ولسوالی در کنترل مخالفان مسلح دولت قرار دارد.

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
rohu Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
rohu
Guest

سلام بر شما
امید است همه تان دارای صحت و سلامت باشید
روح الله اکبری هستم مدیر مسوول رادیو جوانان
در ارتباط به ویب سایت خبری تان میخواستم بفهمم که خبر ها به هر دو زبان ملی نشر میکنید یا تنها به دری است؟
و اگر خواسته باشید در رابطه به ترجمه پشتو کدام متن دارید یا کدام ګزارش باشد که از دری به پشتو یا از پشتو به دری ترجمه شود من در خد مت هستم
تشکر