چهارشنبه ۱۶ عقرب ۱۳۹۷

چگونه مشارکت افغانستان در (نمایشگاه بین‌المللی واردات چین) تجارت با چین را تقویت خواهد کرد

شینهوا – عبدال حلیم مقامات ارشد افغان گفته‌اند که مشارکت افغانستان در نمایشگاه بین‌المللی واردات چین (CIIE)، روابط چین-افغانستان را به ویژه در زمینه همکاری‌های اقتصادی و […]

شینهوا عبدال حلیم


مقامات ارشد افغان گفته‌اند که مشارکت افغانستان در نمایشگاه بین‌المللی واردات چین (CIIE)، روابط چین-افغانستان را به ویژه در زمینه همکاری‌های اقتصادی و تجاری تقویت خواهد کرد.

مسافر قوقندی سخنگوی وزارت تجارت افغانستان به شینهوا گفت که افغانستان به مشارکت در این نمایشگاه اهمیت زیادی می‌دهد و یک هیئت عالی‌رتبه از کشورش در این رویداد نمایندگی خواهد کرد.

بیش از ۲۸۰۰ شرکت از حدود ۱۳۰ کشور و منطقه شرکت در این نمایشگاه را که قرار است از ۵ تا ۱۰ نوامبر در شانگهای برگزار شود، تایید کرده‌اند.

سخنگوی وزارت تجارت اضافه کرد که افغانستان در این نمایشگاه ساحه‌یی به مساحت ۱۳۶ متر مربع را اختیار کرده تا در آنجا محصولاتش را برای بازاریابی به نمایش بگذارد. او گفت: «محصولات افغانستان از جمله قالین، زعفران، صنایع دستی، میوه تازه و خشک، سنگ‌های قمیتی و نیمه‌قیمتی در نمایشگاه بین‌المللی واردات چین به نمایش گذاشته خواهند شد.»

این مقام با توصیف چین به عنوان بازار پرسود برای محصولات افغانستان، افزود که افغانستان علاوه بر صادرات زعفران و جلغوزه، سالانه میلیون‌ها متر مکعب سنگ مرمر به چین صادر خواهد کرد. او گفت که انتظار می‌رود توافقی در این مورد به زودی نهایی شود.

قوقندی گفت: «افغانستان و چین دو همسایه خوب هستند که از روابط دوستانه برخوردارند» و مشارکت در چنین نمایشگاه بین‌المللی، روابط دو طرف را محکم‌تر خواهد کرد.

پسرلی احمدزی یکی از مقامات ارشد اتاق تجارت و صنایع افغانستان نیز بر این نظر است که مشارکت افغانستان در نمایشگاه بین‌‌المللی واردات چین روابط تجاری چین و افغانستان را تقویت خواهد کرد.

احمدزی گفت که شرکت‌کنندگان افغان در این نمایشگاه، به ویژه بازرگانان، می‌توانند از توسعه ملی و اقتصادی چین بیاموزند.

احمدزی همچنین از چین برای دعوت افغانستان در این نمایشگاه ابراز قدردانی کرد و گفت که امیدوار است که شرکت‌های افغان بتوانند قراردهای تجاری را با شرکت‌هایی از چین و سایر نقاط جهان به دست آورند.

این مقام، چین را به عنوان دوست افغانستان توصیف کرد و گفت که تلاش‌های چین برای آوردن صلح و ثبات به افغانستان برای هر افغانی روشن است.

به گفته وزارت امور خارجه چین، حجم معاملات دوجانبه بین افغانستان و چین با ۲۴.۹ درصد افزایش نسبت به سال قبل، در سال ۲۰۱۷ به ۵۴۴ میلیون دالر رسید.

علاوه بر این، ارزش کل پروژه‌های قراردادی چین در افغانستان، تا پایان سال ۲۰۱۷ برابر با ۱.۲۸ میلیارد دالر بود. به گفته وزارت امور خارجه چین، این قراردادها عمدتا بر زیرساخت‌ها از جمله مخابرات، خطوط انتقال و توزیع و نیز ساخت‌وساز سرک و مسکن متمرکز است.

1. مرکز ملی نمایشگاه و گردهمایی، محل نمایشگاه بین‌المللی ۲۰۱۸ واردات چین در شانگهای، شرق چین. (شینهوا)

2. کارمندی در حال معرفی محصولات میکانیکی (ماشینری) برای بازدیدکنندگان در جریان جلسه‌یی برای ساحه نمایشگاه تولیدکنندگان و خریداران تجهیزات هوشمند و تکنولوژی پیشرفته در نمایشگاه بین‌الملی واردات چین، ۸ آگست ۲۰۱۸. (شینهوا/فانگ زِه)

3. خبرنگاران در مراسم افتتاحیه نشان و لوگوی نمایشگاه بین‌المللی واردات چین در شانگهای، شرق چین، ۲۷ جولای ۲۰۱۸. (شینهوا/جین لیانگکوای)

4. شرکت‌کننده در حال نمایش دستگاه قهوه‌ساز در جریان جلسه پیش‌نمایشگاهی خریداران و عرضه‌کنندگان نمایشگاه بین‌المللی واردات چین در شانگهای، شرق چین، ۲۶ جولای ۲۰۱۸. (شینهوا/جین لیانگکوای)

5. یک رقابت‌کننده در حال آماده‌کردن غذا در جریان مسابقه مهارت‌های پذیرایی برای نمایشگاه بین‌المللی واردات چین در شانگهای، شرق چین، ۱۳ اکتبر ۲۰۱۸. بیش از ۱۰۰ رقابت‌کننده در این مسابقه شرکت کردند. (شینهوا/فانگ زِه)

6. ملازم راه‌آهن در حال ارائه اطلاعات برای مسافران در مورد نخسیتن نمایشگاه بین‌المللی واردات چین در قطار سریع‌السیر G2 در شانگهای، شرق چین، ۱۰ اکتبر ۲۰۱۸. (شینهوا/چین فی)

7. کارگران در حال کار روی پروژه انستیتوت ملی حرفه‌یی و تخنیکی در کابل، افغانستان، ۶ فبروری ۲۰۱۸. (شینهوا/دای هه)

8. کشاورزان افغانستان در حال جمع‌آوری کچالو از مزارع شان در ولایت بامیان، شهر بامیان، افغانستان، ۲ اکتبر ۲۰۱۸. (شینهوا/ دای هه)

9. مردم در حال بازدید از نمایشگاه زعفران در کابل پایتخت افغانستان، ۶ نوامبر ۲۰۱۷. در آن روز کنفرانس ملی زعفران در کابل به هدف ایجاد شغل به ویژه برای زنان در این کشور فقیر، برگزار شد. (شینهوا/رحمت علیزاده)

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of