پنج شنبه ۱۷ عقرب ۱۳۹۷

ائتلاف ملی بزرگ افغانستان تکت هشت نفره را برای انتخابات ریاست جمهوری معرفی می‌کند

اطلاعات روز: ائتلاف ملی بزرگ افغانستان اعلام کرد که به‌زودی شخصی را از میان اعضای این ائتلاف به‌حیث نامزد انتخابات ریاست جمهوری معرفی می‌کند. احمد ضیا مسعود، […]

اطلاعات روز: ائتلاف ملی بزرگ افغانستان اعلام کرد که به‌زودی شخصی را از میان اعضای این ائتلاف به‌حیث نامزد انتخابات ریاست جمهوری معرفی می‌کند.

احمد ضیا مسعود، عضو این ائتلاف امروز (پنج‌شنبه، ۱۷ عقرب) در یک نشست خبری گفت که ائتلاف ملی بزرگ افغانستان پس از رای‌زنی‌های بسیار فهرستی از کسانی را که خود را در انتخابات ریاست جمهوری آینده نامزد می‌کنند، تهیه کرده است.

او گفت که هیچ‌کسی خارج از این ائتلاف نامزد ائتلاف بوده نمی‌تواند و ائتلاف ملی بزرگ افغانستان به‌زودی نامزد مشخصی را معرفی می‌کند.

آقای مسعود همچنان گفت که تکت انتخاباتی را که این ائتلاف اعلان می‌کند، هشت نفره خواهد بود که در آن رییس جمهور با سه معاون و صدراعظم اجرایی با سه معاون حضور خواهند داشت.

هرچند در قانون اساسی افغانستان رییس جمهور دارای دو معاون است و ریاست اجرایی یا صدارت اجرایی در این قانون تعریف نشده است، اما ائتلاف ملی بزرگ افغانستان می‌گوید پس از رسیدن به قدرت، صدارت اجرایی، معاونان آن و پست معاونت سوم ریاست جمهوری طی فرمانی از سوی رییس جمهور تعریف خواهد شد.

آقای مسعود گفت: «ائتلاف ملی بزرگ افغانستان معتقد به آوردن اصلاحات سیاسی و اداری در کشور است و زمینه را برای یک تغییر کلی هم در ساحات اقتصادی و ساحات زندگی اجتماعی مردم افغانستان برآورده خواهد ساخت. اعضای ائتلاف کسانی اند که واقعاً باید معتقد به آوردن اصلاحات و ریفورم باشند.»

این ائتلاف درحالی از معرفی یک تکت هشت نفره در انتخابات ریاست جمهوری یاد می‌کند که روز سه‌شنبه، ۱۵ میزان، انور الحق احدی، رهبر جبهه ملی نوین افغانستان از ائتلاف ملی بزرگ افغانستان جدا شد. او دلیل جدایی‌اش را اختلاف نظر روی ساختار ریاست اجرایی در حکومت آینده خوانده است.

کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده است که انتخابات ریاست جمهوری را در ۳۱ حمل سال آینده برگزار می‌کند.

رای بیومتریک ناشده قابل قبول نیست

ائتلاف ملی بزرگ افغانستان همچنان اعلام کرد که کمیسیون مستقل انتخابات باید آرای بیومتریک ناشده را از آرای بیومتریک شده جدا سازد و این ائتلاف آرای بیومتریک ناشده را قبول ندارد.

آقای مسعود در این نشست گفت که کمیسیون انتخابات به ائتلاف ملی بزرگ افغانستان وعده داده بود که در انتخابات از سیستم بیومتریک کار می‌گیرد.

او گفت: «با وجودی که کمیسیون انتخابات این وعده را داده بود که در انتخابات پارلمانی از سیستم بیومتریک استفاده صورت می‌گیرد، اما در وقت برگزاری انتخابات دیدیم که کسانی که رای می‌دادند به شکل غیر سیستم بیومتریک را هم قبول کردند.»

او تاکید کرد که اگر مشارکت سیاسی در کشور به‌صورت شفاف صورت نگیرد و مردم نتوانند رهبران سیاسی خود را با رای شفاف خود در پارلمان داشته باشند، نمی‌توان به اهداف بزرگ اقتصادی و اجتماعی در کشور رسید.

او گفت که اگر کمیسیون انتخابات نتواند آرای بیومتریک ناشده را جدا سازد، این کمیسیون در انتخابات ریاست جمهوری برای ائتلاف ملی بزرگ افغانستان قابل قبول نخواهد بود.

آقای مسعود گفت: «انتخابات ریاست جمهوری ارتباط مستقیم دارد به نحوه کار کمیسیون برگزاری انتخابات. اگر نحوه کار کمیسیون برگزاری انتخابات به همین شکل بوده باشد، مسلماً ما شاهد شکل‌گیری یک بحران بسیار بزرگ سیاسی خواهیم بود.»

ائتلاف ملی بزرگ افغانستان تاکید کرد که تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری کمیسیون انتخابات با جداسازی آرای بیومتریک ناشده از بیومتریک شده، حقانیت خود را ثابت سازد در غیر آن صورت در انتخابات ریاست جمهوری مرتکب تقلب انتخاباتی خواهد شد.

انتخابات پارلمانی در ۲۸ و ۲۹ میزان در ۳۲ ولایت و در ۵ عقرب در ولایت قندهار برگزار شد. کمیسیون انتخابات نتوانست در تمام مراکز رای‌دهی از سیستم بیومتریک کار بگیرد زیرا شماری از دستگاه‌های بیومتریک در روز انتخابات دچار مشکلات فنی شد.

این کمیسیون تصویب کرد که در مراکزی که دستگاه بیومتریک کار ندهد، رای‌دهندگان می‌توانند بدون بیومتریک هم رای بدهند. امری که پس از آن اختلافات میان این کمیسیون و کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی را نیز باعث شد.

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
غلام علی Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
غلام علی
Guest
غلام علی

خبر های اطلاعات روز دقیق وبی طرف می باشد .