وزارت خارجه: اجازه‌ی هیچ‌گونه استفاده‌ی ابزاری از نشست مسکو به طالبان داده نشود

اطلاعات روز: هم‌زمان با برگزاری نشست مسکو در مورد صلح افغانستان، وزارت خارجه‌ی افغانستان گفته است که از هر کشوری که افغانستان را برای رسیدن به صلح کمک نماید، قدردانی می‌کند.

در اعلامیه‌ی وزارت خارجه‌ی کشور که امروز جمعه (18 عقرب) منتشر شده، آمده است که حکومت افغانستان بر صلحی با طالبان تأکید دارد که رهبری و مالکیت آن به دست خود افغان‌ها باشد.

در اعلامیه همچنان گفته شده که نشست امروز ادامه‌ی نشست‌های پیشین «مسکو فارمت» که میان کشورهای مستقل برگزار شد و حکومت افغانستان نیز در آن اشتراک کرده بود، نیست.

وزارت خارجه‌ی کشور ابراز امیدواری کرده است که براساس تفاهم صورت گرفته میان افغانستان و روسیه، این نشست منجر به گفت‌وگوهای مستقیم میان دولت افغانستان و طالبان شود و اجازه‌ی هیچ‌گونه استفاده‌ی ابزاری از این نشست به گروه طالبان داده نشود.

در اعلامیه‌ی این وزارت گفته شده است که هیچ نماینده‌یی به نشست مسکو نفرستاده و شورای عالی صلح افغانستان به عنوان یک نهاد ملی غیر‌حکومتی برای بحث روی آغاز مذاکرات مستقیم در این نشست شرکت کرده است.

در بخشی از اعلامیه تأکید شده است: «بر مبنای اصول و فیصله‌های نشست تاشکند و پروسه‌ی کابل، دولت جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان باید به گونه‌ی مستقیم به گفت‌‌وگو بنشینند. ما بر اصول پذیرفته شده‌ی جلسات كابل و تاشكند كه متكی بر اجماع داخلی و بین‌المللی برای چگونگی پیشبرد روند صلح است تأکید می‌نماییم و هیچ نماینده‌یی نیز به نشست مسکو نفرستادیم.»

نشست مسکو در مورد صلح افغانستان حوالی ساعت دوازده‌ی امروز جمعه (18 عقرب) در مسکو،‌ پایتخت روسیه آغاز شد.

سرگی لاوروف،‌ وزیر خارجه‌ی روسیه در آغاز این نشست گفت که هدف از نشست مسکو، جست‌وجوی راه حل مسالمت‌آمیز برای رسیدن به صلح و مذاکرات بین‌الافغانی میان حکومت افغانستان و گروه طالبان است.