وزیر دفاع: امکانات کافی برای مقابله با تهدیدات بلند امنیتی نداریم

اطلاعات روز: طارق‌شاه بهرامی،‌ وزیر دفاع کشور می‌گوید با وجودی که تهدیدات امنیتی در بیشتر از ده ولایت خیلی بلند است اما با آن هم ارتش کشور امکانات کافی جنگی در اختیار ندارد.

آقای بهرامی امروز چهارشنبه (23 عقرب) در نشست عمومی مجلس نمایندگان گفت: «میزان تهدیدهای امنیتی در ولایت‌های غزنی، غور، ارزگان، بغلان،‌ قندوز،‌ فاریاب،‌ میدان وردک، سرپل، جوزجان و فراه بلند است ولی با در نظرداشت این تهدیدهای بلند امنیتی، امکانات کفایت کننده نیست.»

مجلس نمایندگان امروز چهارشنبه طارق‌شاه بهرامی،‌ وزیر دفاع ملی و ویس احمد برمک،‌ وزیر داخله را برای پاسخ‌گوی به افزایش تهدیدات امنیتی در سطح کشور به این مجلس فرا خوانده بود.

وزیر دفاع در این نشست همچنان افزود که ولسوالی‌های مالستان و جاغوری در غزنی، چهارصده در ولایت غور و سید آباد در ولایت میدان وردک با تهدیدهای جدی‌تر مواجه‌اند.
آقای بهرامی علاوه کرد که وزارت دفاع نیز پلان‌ها و برنامه‌هایی را جهت رفع این تهدیدها روی دست گرفته که در حال اجرا است.

وی افزود: «ما آنچه را در توان داریم تلاش می‌کنیم تا از امکانات موجود استفاده کنیم و وضعیت را تغییر دهیم.»

وزیر دفاع در مورد تلفات نیروهای امنیتی نیز گفت که نیروهای امنیتی نیز در جریان جنگ تلفات داشته اما تلفات دشمن تا پنج برابر تلفات نیروهای امنیتی بوده است.

ویس‌احمد برمک،‌ وزیر داخله‌ی کشور نیز گفت که طالبان به منظور نفاق افگنی قومی بر ولسوالی‌های ارزگان خاص،‌ مالستان و جاغوری حمله کرده‌اند تا این جنگ را به فرصتی برای پیشبرد اهداف شان تبدیل کنند.

آقای برمک همچنان گفت که طالبان به دستور کشورهای منطقه فشارهایش را بر حکومت و مردم افغانستان افزایش داده زیرا به گفته‌ی او،‌ کشورهای منطقه نمی‌خواهند افغانستان آرام شود.

در همین حال،‌ عبدالرووف ابراهیمی، رییس مجلس نمایندگان در اخیر نشست امروز گفت: «ما هم حرف‌های داریم که مطرح کردن آن در نشست علنی لازم نیست، بناً مقام‌های امنیتی را به روز یکشنبه آینده در نشست کمیته رییسان دعوت می‌کنیم و در آنجا برای تغییر اوضاع کشور تصمیم مشترک می‌گیریم.»

این در حالی است که در کمتر از بیست روز اخیر طالبان به گونه‌ی تهاجمی بر ولسوالی‌های ارزگان خاص ولایت ارزگان،‌ مالستان و جاغوری ولایت غزنی حمله کرده‌اند که در نتیجه ده‌ها نظامی و غیرنظامی کشته و هزاران فامیل از خانه‌های شان بیجا شده‌اند.