چهارشنبه ۷ قوس ۱۳۹۷

رییس‌جمهور: طرف‌های دخیل برای پیروزی مذاکرات صلح بین‌الافغانی همکاری کنند

اطلاعات روز: رییس‌جمهور اشرف غنی در جریان سفر دو روزه‌اش به سویس، با دیوید هیل، معین سیاسی وزارت امور خارجه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا دیدار کرده و گفته […]

اطلاعات روز: رییس‌جمهور اشرف غنی در جریان سفر دو روزه‌اش به سویس، با دیوید هیل، معین سیاسی وزارت امور خارجه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا دیدار کرده و گفته است که طرف‌های دخیل و کشورهای منطقه برای انجام مذاکرات صلح بین‌الافغانی و پیروزی این مذاکرات صادقانه همکاری کنند.

ارگ ریاست‌جمهوری با نشر اعلامیه‌یی گفته است که دو طرف در این دیدار در مورد روند صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها، تجهیز نیروهای امنیتی و دفاعی افغان، انتخابات، و همکاری ایالات متحده‌ی امریکا در بخش‌های مختلف با حکومت افغانستان بحث و گفت‌وگو کرده‌اند.

آقای غنی در این دیدار گفته است که صلح با عزت و پایدار خواست اساسی مردم افغانستان است و همچنان مردم، شخصیت‌های سیاسی و نمایندگان اقشار مختلف در مورد صلحی که به رهبری و مالکیت افغان‌ها باشد، اجماع کامل دارند.

او گفته است: «شرایط برای صلح بیشتر از هر زمانی مساعد است و طرف‌های دخیل و کشورهای منطقه باید برای انجام مذاکرات صلح بین‌الافغانی و کامیابی آن صادقانه همکاری کنند زیرا افغانستان باثبات به نفع کشورهای منطقه و جهان است.»

در همین حال، دیوید هیل، معین سیاسی وزارت امور خارجه‌ی امریکا ضمن حمایت از صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها گفته است که کشورش در روند صلح افغانستان نقش حمایتی را بازی خواهد کرد.

آقای هیل با اشاره به پیشرفت‌هایی که در عرصه‌های مختلف در افغانستان صورت گرفته، گفته است که امریکا به عنوان یک شریک پایدار جهانی برای افغانستان از حکومت و نیروهای امنیتی افغانستان برای مساعد ساختن شرایط با ثبات حمایت می‌کند.

وی در مورد انتخابات افغانستان نیز گفته است که امریکا در راستای برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان که قرار است بر اساس قانون اساسی این کشور در زمان تعیین شده برگزار شود، حمایت می‌کند.

او در ادامه گفته است که امریکا به همکاری‌اش با حکومت افغانستان در راستای صلح، انکشاف، بهبود اقتصاد، تمویل و تجهیز نیروهای امنیتی و دفاعی افغان ادامه خواهد داد.

از سویی هم، ویجی کومار، وزیر خارجه‌ی هند نیز با رییس‌جمهور غنی در سویس دیدار کرده و بر پشتیبانی کشورش از روند صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها، ثبات و همکاری‌های اقتصادی تأکید کرده است.

این در حالی است که رییس‌جمهوری غنی صبح روز دوشنبه (پنجم قوس) در رأس یک هیأت بلند رتبه‌ی دولتی برای شرکت در کنفرانس جنوال به سویس رفته است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of