سه شنبه 13 قوس 1397

رهبر طالبان اعضای دفتر قطر را برای مشوره به پاکستان خواست

اطلاعات روز: همزمان با آغاز سومین دور سفر زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت امور خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان به کشورهای منطقه، یک هیأت هفت نفره از […]

اطلاعات روز: همزمان با آغاز سومین دور سفر زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت امور خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان به کشورهای منطقه، یک هیأت هفت نفره از دفتر سیاسی طالبان در قطر اوایل هفته‌ی جاری به پاکستان رفته است.

روزنامه تلگراف که یک روزنامه‌ی انگلسی است،‌ گزارش کرده است که این هیأت هفت نفره به ریاست شیرمحمد عباس استانکزی، رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر برای مشوره با اعضای رهبری طالبان پیش از آغاز دور جدید مذاکره با امریکا، به پاکستان رفته است.

در گزارش تلگراف به نقل از یک منبع در دفتر سیاسی طالبان در قطر آمده است که این سفر به درخواست هیبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان صورت گرفته و یک سفر بسیار مهم برای این گروه است.

این منبع گفته است: «ما کلمه به کلمه با اعضای رهبری در پاکستان مشوره می‌کنیم. ما در مورد بسیاری از مسایل مهم با رهبران ارشد مشوره می‌کنیم تا در مذاکرات با خلیل‌زاد در هفته‌ی آینده در جایگاه بهتری قرار بگیریم.»

این هیأت هفت نفره‌ی طالبان در حالی به پاکستان رفته است که زلمی خلیل‌زاد به تاریخ دوم دسامبر، سومین دور سفر خود به افغانستان و کشورهای منطقه را آغاز کرد.

وزارت خارجه‌ی امریکا اعلام کرده است که آقای خلیل‌زاد در جریان این سفر افزون بر افغانستان، به کشورهای پاکستان، روسیه، ازبکستان، ترکمنستان، بلژیک، امارات متحده‌ی عربی و قطر نیز می‌رود.

در اعلامیه‌ی این وزارت همچنان گفته شده است که آقای خلیل‌زاد در این سفر هجده روزه با مقام‌های دولتی افغانستان از جمله رییس‌جمهور غنی و عبدالله عبدالله، رییس اجرایی و احزاب سیاسی در این کشور دیدار خواهد کرد.

قرار است در این دیدارها در مورد هماهنگی بیشتر تلاش‌ها برای تسهیل روند صلح و آوردن طالبان به میز مذاکره صحبت شود.

از سویی هم، رسانه‌های پاکستانی به نقل از وزیراطلاعات پاکستان گزارش کرده‌اند که دونالد ترمپ،‌ رییس‌جمهور امریکا با فرستادن نامه‌یی به عمران خان، نخست وزیر این کشور برای کشانیدن طالبان به میز مذاکره درخواست کمک کرده است.

اطلاع‌رسانی
به من اطلاع بده در صورتی که
guest
0 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
View all comments