امرالله صالح: من روایت «پولیس فاسد» را تغییر دادم

اطلاعات روز: امرالله صالح، سرپرست وزارت داخله پس از 27 روز کار در این وزارت روز شنبه (29 جدی) از سمتش استعفا کرد و به تکت انتخاباتی رییس‌جمهور غنی پیوست.

آقای صالح گفت که پیش از آمدن وی به وزارت داخله، پولیس فاسد خطاب می‌شد اما او در مدت نزدیک به یک ماه که در این وزارت مسئولیت داشته است، این روایت را تغییر داده است.

او روز شنبه در پیام ویدیویی گفت که به وزارت داخله با پیام انسجام، مرهم‌گذاری، اتحاد و بسیج آمده بود و نیامده بود که اصلاحات بیاورد. او گفت: «روحیه را بسیج می‌کنیم، امکانات را بسیج می‌کنیم، توانمندهای و ظرفیت‌ها را بسیج می‌کنیم و با یک نیروی متحد و منسجم می‌رویم به مبارزه و کار.»

آقای صالح گفت که یافته‌هایش نشان می‌دهد که قوت و انسجام و رهبری وزارت داخله به مراتب قوی بوده اما برداشت راجع به آن غلط بوده است. او گفت که حلقات مشخصی این برداشت غلط را انجام داده بودند.

او افزود: «کسانی که آمده بودند، به‌خاطر برجسته‌سازی خود صف و رهبری [پولیس] را ضعیف خطاب کرده بودند. دوم حلقاتی که می‌خواستند فضا ضعیف و گسسته باشد و به باطلاق تبدیل کنند روحیه مردم را.»

آقای صالح پس از گماشته شدن به‌حیث سرپرست وزارت داخله فهرست زیادی از افراد تحت پی‌گرد پولیس را منتشر کرد و شرایط ویژه‌ای را برای پولیس وضع کرد. در یک مورد، او دفاتر مطبوعاتی فرماندهان پولیس ولایات کشور را از صحبت کردن با رسانه‌ها منع کرد.

منع شدن دفاتر مطبوعاتی فرماندهان پولیس ولایت با واکنش‌های زیادی از سوی نهادهای رسانه‌ای و خبرنگاران مواجه شد. اتحادیه‌ی ملی ژورنالیستان اعلام کرده بود که آقای صالح مانع دسترسی به اطلاعات شده است.

آقای صالح اما در پیام ویدیویی‌اش گفت که در 27 روز گذشته برخورد با اطلاعات را مرکزی ساخته است. او افزود که بین 20 تا 30 هزار مجرای اطلاعاتی را که «ناخود آگاه اطلاعات را از وزارت داخله به جامعه می‌دادند و نمی‌دانستند که این معلومات اصرار دولتی است، بسته کرده است.»

سرپرست پیشین وزارت داخله همچنان گفت که مانع دخالت حلقه‌ی سیاست، قدرت، ثروت و جرم در تعیینات در وزارت داخله شده است. آقای صالح گفت که قطع شدن این دخالت‌ها، باعث شده که آوردن سفارش‌خط‌ها 90 درصد کاهش یابد.

وزارت داخله افغانستان در هفته‌های اخیر چندین فهرست افراد تحت پی‌گرد را که متهم به دزدی، قتل، زورگیری و داشتن افراد مسلح غیرمسئول بودند، نشر کرد. نشر این فهرست‌ها با استقبال زیاد مواجه شده است.

امرالله صالح گفت که برای اولین بار در پولیس چیزی را «به عنوان استراتژی استفاده از قوت نرم» به وجود آورده است. او گفت که مخفی ماندن لیست جنایت کار به نفع جنایت کار بود اما او آن را افشا کرده است.

آقای صالح گفت: «ما واقعیت تلخ را که مجرمین هنوز بیرون از قید قانون هستند را تغییر ندادیم ولی از ساحه‌ی ملت و مردم این‌ها را فرار دادیم. شما این لیست را تعقیب کنید، ملت بسیج می‌شود.»

او گفت که جامعه‌ی افغانستان جامعه‌ی قاطعیت‌پسند است. از همین رو او گفته است که پولیس حق فیر را دارد و می‌تواند تقدیر جنایت‌کار را نشانه بگیرد. او افزود: «وقتی فهمیدی که جنایت‌کار دست خود را بالا نمی‌کند و تسلیم نمی‌شود، فیر کن.»

امرالله صالح گفت پولیس افغانستان ظرفیت بزرگ و عظیم دارد که باید از آن استفاده شود. او گفت استفاده از این ظرفیت زمانی ممکن است که فراتر از قومیت فکر شود و کفایت به‌جای قومیت بیاید.